Изкуството е най-универсалният език, който позволява да се разберем с всеки един народ, да се разкрием и припознаем. Чрез този език, вече второ десетилетие, актрисата Жана Яковлева сближава България и Италия. Световните оперни постижения на имена като Райна Кабаиванска, Борис Христов и Никола Гюзелев се оказват изключително добра основа за подобно припознаване. Дори Българският културен институт в Рим се помещава от 2006 година в къщата на големия оперен бас Борис Христов, която е и дом на основаната от него Българска академия за изкуство и култура „Борис Христов“. В нея всяка година отсядат десетки български стипендианти, тръгнали по славния път на оперното изкуство. А Жана Яковлева, като директор на културния институт и дъщеря на актьора Юрий Яковлев, продължава от там да намира път да показва цялото разнообразие на българската култура.
Преди 14 години Жана Яковлева поставя началото на Дните на българското кино във Вечния град, които по-късно станаха част от събитията, организирани от Българския културен институт там. Тази година филмовият празник започва на 9 юли и ще продължи до 11-ти, в едно от най-живописните природни кътчета в сърцето на Рим – Вила Боргезе.
Жана вярва, че е изключително важно именно във време като днешното – на ограничения, страх и изолация – да се замислим как отново ще успеем да се отворим към света, към другите, към приятелите си, за да може да продължим да се опознаваме.
„И трябва да разберем, че всички имаме едно единствено нещо вътре в нас – души и сърце с които обичаме, с които разчитаме и създаваме изкуство, с което може да докоснем другия, дори и той да не говори нашия език“ – казва тя.
„В годините съм минала през моменти, в които никой или извънредно малко хора в Италия познаваха българското изкуство, до моменти, в които може да се гордеем, че наши личности в изобразителното изкуство, в театъра, в киното, да не говорим за музиката, са разпознаваеми лица по целия свят. Това значи, че може да се гордеем, че вървим по пътя – може да е бавно, но го вървим смело напред.“
Поредната стъпка по този път за директора на БКИ в Рим е Галерия „България“ в самия туристически център на Вечния град – зад площад „Навона“, която беше официално открита на 26 май от президента на България Румен Радев. Първата изложба в нея представи произведения на български автори, притежание на частни италиански колекционери и любители на изобразителното изкуство, които с огромно удоволствие предоставили картините си.
„Години наред съм си мечтала как българската култура може да бъде видяна някъде по централните улици на Рим. Защото къщата на Борис Христов, за съжаление се намира на не много комуникативно място и това ни лишава от по-широка публика и хора, които се интересуват от България във всичките й нюанси. Успяхме да намерим мястото в един трагикомичен момент на пандемия. Това място оттук нататък ще бъде среща за изложба, среща за разговори, среща за представяне на книги и най-вече – витрина на България. Място, на което всеки може да влезе да ни зададе въпросите си, да поговорим, да открие нещо за България, за историята ни, за културата, за туризма ни.“
В продължение на повече от седем години Жана Яковлева организира и културния фестивал на открито „ София поздравява Рим“ на остров „Тиберина“, на река Тибър в италианската столица. За съжаление, последните години събитието е в пауза, защото усилията и на римската управа били съсредоточени върху провеждането на събития в големи галерии и затворени пространства.
„Колко е странна иронията на съдбата – сега всички се връщаме назад към онези по-малки форми, по-задушевни преживявания. Тези пространства по река Тибър ни носеха именно това – удоволствие на изкуството под звездното небе на Рим.“
Жана се надява фестивалът скоро отново да бъде част от културната програма на Рим, а дотогава заедно с екипа ѝ са създали една прекрасна сцена под звездите, в големия двор на Българския културен институт, където ще се организират оперни и класически концерти на български певци.
Снимки: domnakinoto.com, Георги Бангиев, архив, Български Културен Институт в Рим
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос..