Сънародниците ни в Австрия днес гласуват за нов български парламент в най-много избирателни секции досега – общо 17, девет от които във Виена.
„Изборният ден протича изключително спокойно и това донякъде се дължи на усилията на доброволците – казва Жулиен Желев, един от хората, които по своя воля помагат за нормалното протичане на извънредния парламентарен вот. – Пред изборните секции няма опашки или се събират повече хора само в определени моменти. Машинно гласуване се провежда в 7 от секциите във Виена. А там, където има и хартиени бюлетини, и машини, се намират избиратели, които предпочитат хартията.”
Юристът Жулиен Желев живее от осем години във Виена. Определя участието си в мрежата на изборните доброволци като личен дълг. За сънародниците ни в Австрия казва, че активно се възползват от правото си на глас и не остават безразлични към ситуацията в родината. Малко по-ниската избирателна активност на тези избори той оправдава с разгара на отпускарския сезон.
По повод скоростните промени в Изборния кодекс – единственият сериозен акт в краткия живот на предишния парламент, Жулиен Желев заявява, че не е привърженик на промените в 12 без 5. Юристът съветва законодателят да обърне внимание на автоматичното, по думите му, откриване на избирателни секции в настоящия вот – без допитване до местните общности и дипломатическите представителства.
„Мрежата на изборните доброволци е изключително недоволна от организацията на Централната избирателна комисия за тези избори – категоричен е Жулиен Желев. – Местните общности зад граница, както и посолствата не знаеха до последния момент пълните състави на секционните избирателни комисии. Липсваха добри, ясни и точни методически указания за работа на комисиите, липсваше обучение на техните членове, липсваха и видеоматериали, предназначени за изборите извън страната. ЦИК абдикира от задълженията си да организира изборите в чужбина и правим всичко на основата на опита от предишните избори. Имаше също така сериозна липса на комуникация между Министерството на външните работи и ЦИК, а това е неуважение към труда на членовете на избирателните комисии.”
Въпреки посочените неуредици, очаква се изборният ден да приключи нормално и сънародниците ни чрез вота си да изразят отношение към бъдещето на България.
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..