Сънародниците ни в Австрия днес гласуват за нов български парламент в най-много избирателни секции досега – общо 17, девет от които във Виена.
„Изборният ден протича изключително спокойно и това донякъде се дължи на усилията на доброволците – казва Жулиен Желев, един от хората, които по своя воля помагат за нормалното протичане на извънредния парламентарен вот. – Пред изборните секции няма опашки или се събират повече хора само в определени моменти. Машинно гласуване се провежда в 7 от секциите във Виена. А там, където има и хартиени бюлетини, и машини, се намират избиратели, които предпочитат хартията.”
Юристът Жулиен Желев живее от осем години във Виена. Определя участието си в мрежата на изборните доброволци като личен дълг. За сънародниците ни в Австрия казва, че активно се възползват от правото си на глас и не остават безразлични към ситуацията в родината. Малко по-ниската избирателна активност на тези избори той оправдава с разгара на отпускарския сезон.
По повод скоростните промени в Изборния кодекс – единственият сериозен акт в краткия живот на предишния парламент, Жулиен Желев заявява, че не е привърженик на промените в 12 без 5. Юристът съветва законодателят да обърне внимание на автоматичното, по думите му, откриване на избирателни секции в настоящия вот – без допитване до местните общности и дипломатическите представителства.
„Мрежата на изборните доброволци е изключително недоволна от организацията на Централната избирателна комисия за тези избори – категоричен е Жулиен Желев. – Местните общности зад граница, както и посолствата не знаеха до последния момент пълните състави на секционните избирателни комисии. Липсваха добри, ясни и точни методически указания за работа на комисиите, липсваше обучение на техните членове, липсваха и видеоматериали, предназначени за изборите извън страната. ЦИК абдикира от задълженията си да организира изборите в чужбина и правим всичко на основата на опита от предишните избори. Имаше също така сериозна липса на комуникация между Министерството на външните работи и ЦИК, а това е неуважение към труда на членовете на избирателните комисии.”
Въпреки посочените неуредици, очаква се изборният ден да приключи нормално и сънародниците ни чрез вота си да изразят отношение към бъдещето на България.
В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията, насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..
Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...