В последните близо две години светът живее със страха, опасенията и борбата срещу Ковид-19 и сякаш на моменти всички ние забравихме за другите здравни „войни“, които човечеството води. Една от тях е с онкологичните заболявания. Според статистиката, през 2020 година, в ЕС с различни видове рак са диагностицирани 2,7 милиона души, а други 1,3 млн. са починали в резултат от раково заболяване. Данните за България в от последното десетилетие сочат, че броят на новооткритите заболели всяка година е около 30 000 души, което е с 10 000 случая повече в сравнение периода преди 2000 година.
Всеки втори човек в Европа се сблъсква с тежката диагноза през живота си, а един на всеки пет умира от рак. Всяка година борбата с коварната болест струва близо 100 милиарда евро на общността. И ако се върнем отново на пандемичната ситуация, Covid-19 ни научи, че не можем да се борим сами срещу толкова неясен и смъртоносен противник. Затова и Европейският план за борба с рака е основен стълб на т.н. , който председателят Урсула Фон дер Лайен обяви през ноември 2020 г.. Първата стъпка от този план е създаденият от ЕК през юли 2021 година Център за знания в областта на раковите заболявания. Той представлява онлайн платформа за събиране на сведения и за обмяна на опит, информация и законодателни инициативи между лекари, фармацевти и здравни специалисти в общността, обясни пред БНР евродепутатът Петър Витанов, член на комисията за обществено здраве.
„Ракът е най-големият „убиец“ на възрастните граждани на ЕС над 65 години. И за съжаление в Източна Европа от рак умират значително повече хора от Западна Европа, а още по-страшното е, че България е страната с най-ниска продължителност на живот в общността като цяло.“
Според Витанов причините за подобна картина са недостатъчното ниво на здравна грижа, липсата на профилактика и превенция.
„Центърът ще събира и предоставя актуални сведения за раковите заболявания, ще проследява тенденции при тези заболявания, ще съдейства за формирането на политики в сферата на профилактиката. Особено в България това е изключително тежък проблем. Ако в Дания 80% от жените между 50 и 70 години се подлагат на профилактични прегледи, то в България, за съжаление, този процент е драстично по-нисък. Затова смятам, че с новия център качеството на здравната услуга в България ще се повиши, защото ще могат да се привеждат в изпълнение редица добри практики от западноевропейските страни“ – подчерта евродепутатът.
По думите му, намаляването на цените на лекарствата за онкоболни е от ключово значение за качественото лечение. Възможността за общи поръчки от ЕС би следвало да намали недостига на тези лекарства в някои държави и на практика да се понижи стойността на медикаментите. А добрата координация и информация за ситуацията в различните държави ще доведе до по-качественото лечение на болестта във всяка една от държавите в съюза, смята Петър Витанов. И нека не забравяме, че според експертите над 40% от новооткритите случаи на онкологични заболявания могат да бъдат предотвратени със здравословен начин на хранене, физическа активност, отказ от тютюнопушене и намаляване употребата на алкохол, както и редуциране на замърсяването на околната среда. А ранната диагностика и адекватното лечение значително увеличават процента на оцелелите и повишават качеството им на живот впоследствие.
Съставил: Весела Кръстева /по интервю на Нина Рангелова, БНР-Бургас/ Снимки: pixabay, БНР"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При съобразяване с принципите на правовата държава и разделението на властите, решението на въпроса с..
Частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала "Струма" , при която загинаха 45 души от Северна Македония има и Агенция "Пътна инфраструктура", реши Окръжният съд в Перник. Катастрофата стана около 2.00 ч. на 23 ноември 2021 г., на 31-ия..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..