Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всяка година 30 хиляди българи се диагностицират с онкозаболяване

Европейски център ще подпомага профилактиката на рака

Снимка: pixabay

В последните близо две години светът живее със страха, опасенията и борбата срещу Ковид-19 и сякаш на моменти всички ние забравихме за другите здравни „войни“, които човечеството води. Една от тях е с онкологичните заболявания. Според статистиката, през 2020 година, в ЕС с различни видове рак са диагностицирани 2,7 милиона души, а други 1,3 млн. са починали в резултат от раково заболяване. Данните за България в от последното десетилетие сочат, че броят на новооткритите заболели всяка година е около 30 000 души, което е с 10 000 случая повече в сравнение периода преди 2000 година.

Всеки втори човек в Европа се сблъсква с тежката диагноза през живота си, а един на всеки пет умира от рак. Всяка година борбата с коварната болест струва близо 100 милиарда евро на общността. И ако се върнем отново на пандемичната ситуация, Covid-19 ни научи, че не можем да се борим сами срещу толкова неясен и смъртоносен противник. Затова и Европейският план за борба с рака е основен стълб на т.н. , който председателят Урсула Фон дер Лайен обяви през ноември 2020 г.. Първата стъпка от този план е създаденият от ЕК през юли 2021 година Център за знания в областта на раковите заболявания. Той представлява онлайн платформа за събиране на сведения и за обмяна на опит, информация и законодателни инициативи между лекари, фармацевти и здравни специалисти в общността, обясни пред БНР евродепутатът Петър Витанов, член на комисията за обществено здраве.

„Ракът е най-големият „убиец“ на възрастните граждани на ЕС над 65 години. И за съжаление в Източна Европа от рак умират значително повече хора от Западна Европа, а още по-страшното е, че България е страната с най-ниска продължителност на живот в общността като цяло.“

Петър Витанов

Според Витанов причините за подобна картина са недостатъчното ниво на здравна грижа, липсата на профилактика и превенция.

„Центърът ще събира и предоставя актуални сведения за раковите заболявания, ще проследява тенденции при тези заболявания, ще съдейства за формирането на политики в сферата на профилактиката. Особено в България това е изключително тежък проблем
. Ако в Дания 80% от жените между 50 и 70 години се подлагат на профилактични прегледи, то в България, за съжаление, този процент е драстично по-нисък. Затова смятам, че с новия център качеството на здравната услуга в България ще се повиши, защото ще могат да се привеждат в изпълнение редица добри практики от западноевропейските страни“ – подчерта евродепутатът.

По думите му, намаляването на цените на лекарствата за онкоболни е от ключово значение за качественото лечение. Възможността за общи поръчки от ЕС би следвало да намали недостига на тези лекарства в някои държави и на практика да се понижи стойността на медикаментите. А добрата координация и информация за ситуацията в различните държави ще доведе до по-качественото лечение на болестта във всяка една от държавите в съюза, смята Петър Витанов. И нека не забравяме, че според експертите над 40% от новооткритите случаи на онкологични заболявания могат да бъдат предотвратени със здравословен начин на хранене, физическа активност, отказ от тютюнопушене и намаляване употребата на алкохол, както и редуциране на замърсяването на околната среда. А ранната диагностика и адекватното лечение значително увеличават процента на оцелелите и повишават качеството им на живот впоследствие.

Съставил: Весела Кръстева /по интервю на Нина Рангелова, БНР-Бургас/

Снимки: pixabay, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Демерджиев

Разбираме колко важно е за Делян Пеевски да има нов главен прокурор

Членовете на Висшия съдебен съвет нямат нито юридическото, нито моралното право да изберат следващия главен прокурор при положение, че мандатите им отдавна са изтекли , заяви пред БНР бившият служебен вътрешен министър Иван Демерджиев. В..

публикувано на 08.09.24 в 15:38
Атанас Запрянов

Връщането на наборната военна служба може да дойде на дневен ред, ако не се запълнят вакантните места в армията

Засега не предвиждаме и не предлагаме на българския парламент да връща наборната военна служба , заяви пред БНР служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. Той изрази надеждата с повишването на заплатите на военнослужещите от догодина да се..

публикувано на 08.09.24 в 13:38

София е част от световното юбилейно турне на Андреа Бочели

Световноизвестният италиански певец Андреа Бочели ще отпразнува 30-годишната си кариера и с българската публика на Националния стадион “Васил Левски”. На 14 септември той ще изнесе грандиозен концерт под звездите, тъй като София е включена в юбилейното..

публикувано на 08.09.24 в 10:51