„Влюбих се в България преди години – още първия път, когато посетих страната ви“ – казва Жан-Батист Льоклер. Известният перкусионист живее в Париж, като изпълнител и преподавател често пътува по света за концерти и майсторски класове. Една от постоянните му „професионални спирки“ е гр. Плевен, където през година се провежда Международният фестивал за маримба и ударни инструменти, чийто артистичен директор е нашата известна сънародничка Василена Серафимова, а Жан-Батист е сред преподавателите в лятната академия, както и участник в концертите. Ето и как младият музикант се представи в интервю за Радио България:
„Преподавам в Conservatoire de Paris, главно оркестров репертоар за различни ударни инструменти. Преподавам и в консерватория CRR de Saint-Maur-des-Fossés, в която учениците са между 17 и 19 г. Също така съм първи соло перкусионист в оркестъра на Националната опера в Париж, където работя от 14 години. Заедно с Василена Серафимова сме художествени ръководители на Paris Percussion Group.
Свиря и в различни камерни състави. Участвам във всяко издание на Международния фестивал за маримба и ударни в България. Винаги се радвам, когато пристигам в Плевен, това е много красив град. Щастлив съм, че имам възможност да споделям най-обикновени човешки моменти с колегите, с публиката, с екипа на фестивала. Те са моето семейство тук. Някои от учениците идват на всеки фестивал и е много приятно да видя колко са напреднали професионално, колко са се развили в музикално и техническо отношение. Щастлив съм и от срещите си с Василена и нейното семейство, които заедно с общината организират това прекрасно събитие. Мисля, че вършим страхотна работа заедно, обучавайки студентите, споделяйки музика.“
Жан-Батист споделя още, че помни съвсем ясно първото си посещение в България. Пристига у нас като турист и остава дълбоко впечатлен от народната ни музика и традиции.
„Дойдох тук на екскурзия – разказва той. – Пътешествието беше из Европа, включваше също България и Румъния. Посетих Варна, Бургас, София. Тогава се запознах с българската традиционна музика, вашата история и красивата природа, планините. Беше невероятно да чуя автентични народни песни. Беше прекрасно, неочаквано, преживях голям шок, наистина. Тогава се влюбих във вашата култура, в страната. След това започнах да идвам за фестивала в Плевен през година. Но работим активно и нямам много свободно време. Затова реших догодина да дойда в България просто на почивка. Ще бъда заедно със семейството си, защото искам да споделя с тях какво съм открил тук. Искам и да науча повече за България, да посетя повече места. Вече знам малко български думи, но продължавам стъпка по стъпка да уча нови изрази.“
Снимки: Facebook /@marimbabulgaria
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..