Българският писател Георги Господинов е тазгодишният носител на наградата "Цинклар" за майстор на късия разказ, връчвана от Асоциацията на датските писатели, съобщи БНТ. Отличието се дава от 2013 г. насам през две години на световни и датски писатели за приноса им в жанра на разказа. Така Господинов се нарежда до имена като британския писател Джулиан Барнс, американските авторки Лидия Дейвис и Лори Мур, немската писателка Юдит Херман и др.
Носителят на "Цинклар" се избира от датско жури, съставено от писатели и критици. Наградата ще се връчи на специална церемония в Копенхаген на 10 септември. Призът е в размер на 100 000 датски крони.
"Със своите разкази, публикувани в най-различни контексти, Георги Господинов разширява границите на това какво може да бъде един разказ и как може да се разкаже една история. По отношение на стила, жанра и фикционалните си светове, неговите разкази се характеризират с невероятен жанров диапазон, който включва реализъм и фентъзи, философски размишления, криминална проза, научна фантастика. Удивителен е и начинът, по който историите могат да променят ритъма и тона си, да постигат неочаквани обрати от изречение в изречение. Да четеш Господинов е като да влезеш в машина на времето, която предлага разширяващо съзнанието пътуване през водовъртежа на историята и лабиринтите на човешкия ум", се казва в мотивацията на журито.
Наградата е признание и за датската преводачка на Господинов Хеле Далгор, превела както сборника с разкази "Сляпата Вайша", така и всички романи на българския автор.
Петима бивши студенти в класа на проф. Андрей Даниел се събират на рождения му ден, за да продължат някога започнат разговор в 51-во ателие на Националната художествена академия. Обградени от картините си, те не просто отдават почит на своя любим..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
Петима бивши студенти в класа на проф. Андрей Даниел се събират на рождения му ден, за да продължат някога започнат разговор в 51-во ателие на..