Над 20 000 ученици ще се обучават през новата учебна година в българските неделни училища зад граница. Годината беше открита тържествено и при спазване на противоепидемичните мерки, въведени по места.
Едно от 245-те лицензирани от МОН неделни училища зад граница е „Райна Княгиня“ в Ирландия. Базирано в Дъблин, то има филиали и в градовете Туламор и Гранард, а през учебната 2021-2022 година прага му прекрачват над 100 български деца. Училището в Дъблин провежда занятия всяка събота, а филиалите в Туламор и Гранард – в неделя.
„Учителите ни пътуват всяка неделя до тези места и това е допълнителен ангажимент, поет от тях – казва за Радио България училищният ръководител Зорница Гоган. – Пътуваме, защото там има деца, които искат да учат български език и ние не искаме да ги изпускаме за нашата кауза и за България, за това да знаят за родното и да се гордеят, че са българи.
Това е нашата мисия и кауза. Знаете ли, много е трудно. Чуждоезиковата среда и култура наистина ги асимилират и ако те не идват при нас, за да разберат защо трябва да се гордеят, че са българи, ако не знаят и не чуят за нашата древна история и култура, е много лесно да ги загубим като българи. А ние не искаме това“.
За себеотдаването на преподавателите говори и фактът, че през първата година (2020-2021 г.) те са работили без възнаграждения, а събраните от родителите средства под формата на такси са стигали за наема, учебните помагала и консумативите. През настоящата 2021-2022 учебна година учителите могат да работят по-спокойно, тъй като училището вече е с лиценз от МОН, което гарантира и финансова подкрепа от страна на българската държава.
Образователното средище в Ирландия предлага обучение по български език и литература, история и география на България, както и подготовка за придобиване на Leaving Certificate (б.а. матура), който е важен елемент от възможностите за продължаване на образованието в ирландските висши училища, обяснява Зорница Гоган:
„По конституция Ирландия е двуезична държава. Затова и другите националности имат право да държат такъв изпит след ХII клас, като част от ирландските матури. И по тази причина нашите тийнейджъри се интересуват от обучение при нас, тъй като предлагаме специални часове за подготовка. Така те имат възможност да допълнят бала си за класиране в ирландските университети и с резултат от изпита по български език, ако той е успешен“.
Извънкласните дейности също са част от заниманията на българските деца в училище „Райна Княгиня“. В значителна степен обаче тяхното провеждане зависи от хода на епидемията от Covid-19.
„Една от извънкласните дейности е арт работилница, в която предлагаме българско народно творчество и обичаи. Децата използват приложното изкуство, за да интерпретират българските традиции. Имаме и час по мултиспорт, а за тази учебна година много се надяваме да можем да възобновим и уроците по народни танци. Очакванията са още през октомври да бъдат разхлабени мерките в Ирландия, тъй като тя е с 90% ваксинирано население“.
Името на училището в Ирландия „Райна Княгиня“ не е избрано случайно. Една от преподавателките в него – Петя Сейменова – е пряк потомък на героичната българка. „Патронът на училището символизира и борбения дух на преподавателите в него“ – категорична е Зорница Гоган. А ние от Радио България ви обещаваме скорошна среща и със самата Петя Сейменова.
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..