Българската софтуерна индустрия е сред малкото, които не са засегнати от световната пандемия. Напротив, именно кризата, породена от глобалното разпространение на коронавируса, дава тласък на един от малкото ни конкурентноспособни в световен мащаб сектори.
По данни на БАСКОМ (Българската асоциация на софтуерните компании) през 2020 г. секторът е отбелязал ръст на приходите от 10%, при 5,5% спад на БВП на страната. Близо 38 хиляди кадри у нас са били заети в софтуерния бранш, през този период, като очакванията са до края на 2021 г. броят им да стигне 41 667 души.
На българския пазар работят офисите на повече от 60 глобални софтуерни бранда, а предприемачи от над 20 националности продължават да откриват нови и нови компании и представителства у нас, въпреки кризата, става ясно от проучването на БАСКОМ. „Сега на пазара най-много се търсят специалисти по технологии като Java или JavaScript, а също и PHP (езици за програмиране)“, казва Петя Цветанова, представител на водеща компания за човешки ресурси в IT сектора. Според нея това е най-динамичният бранш у нас през последната година на епидемични рестрикции.
Почти половината от позициите, които се предлагат в момента, са за дистанционна работа. Да не говорим, че средното възнаграждение е повече от три пъти по-високо от това в останалите сектори. Какви са заплатите на IT специалистите у нас:
И една любопитна особеност на българския IT пазар. Оказва се, че около 35% от заетите в него са жени. Това нарежда страната ни на челна позиция в ЕС по този показател, надвишаващ над два пъти средните стойности за Съюза. И още – все повече наши сънародници се завръщат от чужбина, за да работят в България като IT специалисти. По данни на БАСКОМ, през последната година, в някои компании те достигат до 10% от общия брой служители.
„Специалистите ни са високо образовани и добре подготвени. Те са по-надеждни, от примерно индийския пазар, където на хората им е малко по-трудно да навлязат в нещата, а и все още битуват предубеждения към тези пазари. Българските кадри са облагодетелствани и от гледна точка на това, че сме в ЕС и не им се налага да получават специално разрешение за работа в Европа. Така че ние имаме огромен потенциал, не само заради географското ни положение, но и като ниво на подготовка и образователен ценз“ – категорична е Петя Цветанова.
Факт е, че водещи международни компании в сектора, които откриха своите регионални офиси в България, наемат предимно български кадри в мениджърските си екипи. Това са хора, които са учили у нас, т.е. плод са на българската образователна система¡ „Те са завършили наши университети, като СУ „Климент Охридски“ или Техническия университет. Тези висши учебни заведения произвеждат чудесни кадри в сектора, които намират добра реализация у нас и в чужбина“ – казва в заключение Петя Цветанова.
Снимки: архив
Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на образованието Красимир Вълчев с настояването за предоставяне на изчерпателна публична информация по повод намерението да се въведе предмета "Религия и добродетели" като задължителен. Това..
Поп-певецът Теодор Шишманов, който е един от основателите на обичаната от поколения българи група "Тоника СВ", свързва част от своя житейски път и с Радио България. В периода 1985-1988 г. той е част от английската редакция на "Предавания за чужбина",..
В Световния ден на книгата и авторското право тази вечер от 19:00 ч., на церемония в столичния литературен клуб "Перото" (НДК), ще бъдат връчени годишните награди "Рицар на книгата" - 2025 г. Отличията се присъждат на личности, чийто труд и..
" Дълбоко съм натъжен от кончината на Негово Светейшество – истински приятел на България и световен символ на мира, състраданието и единството ." Това..
На последния си Великден папа Франциск се появи пред вярващите с омофор, получен като дар при посещението си у нас през 2019 г. Омофор произлиза от..
В "България днес" на 22 април слушайте: 02:33 - Актуална информация от България и света 10:25 - Прогноза за времето у нас и по света 17:08 -..