Мандрица е село в Източните Родопи. Разположено е на десния бряг на Бяла река, на 19 километра южно от Ивайловград, съвсем близо до българо-гръцката граница. Според легендата селото е основано през 1636 г. от трима братя албански християни, които били мандраджии. Те снабдявали с продоволствие османската войска, затова властите им позволили да си изберат земя, като ги освободили от данъци. Предполага се, че основната маса албански жители се заселва в Мандрица по-късно или в края на 18 век. Това е единственото албанско село в България, където и до днес се говори на странен архаичен албански език.
В наши дни Мандрица пустее и се обезлюдява. Но през летните месеци тук идват туристи, за да разгледат селото и да се потопят в миналото му. В Мандрица са запазени стари големи триетажни кирпичени и тухлени къщи в български възрожденски стил, с резбовани тавани, балкони от ковано желязо и колонади. Още за това красиво кътче на България вижте в публикацията „Село Мандрица кани света на гости“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е посветен на жените, които помагали на младите невести при раждането – бабите. Обичаят е..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление ,..
Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак. Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..