Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се по-ниска избирателна активност зад граница

Евентуален втори тур за президент е най-голямото предизвикателство при организацията на вота в чужбина

Снимка: БГНЕС

Българите зад граница ще гласуват на парламентарните и президенските избори на 14 ноември в 760 секции, разположени в 68 държави, съобщиха от външното министерство. Поне в 200 от тях ще се проведе машинен вот, каза Иван Кондов, председател на работната група „Избори“ във ведомството. По думите му, разкриването на повече избирателни секции в чужбина не е довело до по-голяма избирателна активност. Така за вота на 14 ноември са подадени малко над 56 хил. заявления на гласоподаватели в чужбина, докато на предишните избори през годината техният брой е бил 71 хиляди през юли и 86 хиляди през април.

Най-голямото предизвикателство на предстоящя вот ще бъде гласуването на евентуален втори тур за президент.

„Ако има такъв втори тур, ще бъдем изправени пред една много голяма трудност – казва Иван Кондов. – При промяната на Изборния кодекс и увеличаването на секциите на над 700, ние ще трябва за много кратко време да изпратим отново до същите секции бюлетини. Но това, което още повече ни притеснява, е че ЦИК обмисля варианта вместо да бъде сложен нов софтуер в машините, които вече ще сме изпратили, да изпратим нови машини. Според нашия анализ, ако не получим бюлетините и машините до 16 ноември сутринта, ние не сме сигурни, че ще можем да ги доставим навсякъде за гласуването на втория тур.“

Иван Кондов
Затова от министерството призовават да се помисли за промени, които да позволят въвеждането на дистанционен вот.

„Предвид промените в Изборния кодекс и факта, че вече имаме наистина огромен брой секции в чужбина, нашето виждане е че може би е време да се премине към дистанционен вот, тъй като организирането на този тип гласуване е изключително енергоемко и скъпо и вече става почти невъзможно – обясни още Иван Кондов. – Дистанционното гласуване по пощата, което е практиката на огромното мнозинство държави в ЕС и по света, ще облекчи този процес.“

Най-много гласоподаватели на предстоящите избори в чужбина се очаква да има в Европа. Във Великобритания ще бъдат разкрити около 140 секции, а в Турция около 125. Засега няма държави, които да изискват гласоподавателите да притежават зелен сертификат.

Повече за работата на членовете на секционните избирателни комисии зад граница, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На снимката от ляво надясно: Мирослава Ценова и Ирена Динкова. Снимки, използвани за колаж: Мирослава Ценова

Проектът "Онлайн психолог" помага на сънародниците ни зад граница

Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..

публикувано на 10.02.25 в 18:17

Български учители от цял свят се събират през април в Лондон

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...

публикувано на 10.02.25 в 07:10
Снимка: Българско училище „Иван Вазов” в Париж

Училище "Ив. Вазов" в Париж с вълшебно предизвикателство към пишещите на български деца

Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..

публикувано на 07.02.25 в 15:20