Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животни, кораби и митични чудовища, изобразени преди 7 века, „оживяха“ в средновековния град Русокастро

4
Средновековен град Русокастро
Снимка: РИМ-Бургас

Над 50 рисунки-графити отпреди 700 години излязоха наяве при проучване на замъка на средновековния град Русокастро. Те са изобразени върху стените на водохранилището, като някои от тях достигат до 30 см. дължина и височина от 25 см.

Крепостта Русокастро е била издигната върху древно тракийско светилище на територията на Странджа в Югоизточна България. Известна е с това, че през 1332 г. става сцена на грандиозна битка, завършила с победата на българския цар Иван Александър над византийската армия, предвождана от император Андроник III. Крепостта е разрушена при османските походи през 1443 г. Обектът от години се изследва, а разкритите преди дни изображения хвърлят нова светлина върху превратното му минало.

Милен Николов
Милен Николов – ръководител на разкопките и директор на РИМ-Бургас, не крие своето вълнение, когато разказва за великолепните рисунки, на които екипът му попада, докато изследва щерната (място за събиране на дъждовна вода) на замъка:

„Основно това са животни – кошути, елени, турове, коне, магарета… Има много птици! Има, разбира се, и конници, кръстове. И един надпис имаме. Кораби, страхотни кораби имаме! Те са три, единият от които прекрасен!“

И още – по стените на водохранилището оживяват изображения на змии, на октопод, на фантастични морски чудовища и на митични същества! Тепърва ще се проучва дали рисунките пресъздават цял фолклорен разказ, или са отделни изображения. Графитите са били нанасяни с остър метален предмет направо върху мазилката на водохранилището.

„Тези рисунки представят живия живот. Тези хора са рисували неща, които са виждали около себе си. Това е народна култура!“ – казва Милен Николов.

Изображенията от Русокастро са изключително ценни, тъй като отразяват вижданията и духовната култура на по-обикновените хора през средновековието. Това не е елитарна култура, каквато са църквите и монументалните сгради, построени от царя и най-висшата аристокрация - единодушни са археолозите. В случая изображенията са огледало на представите за света на населението по нашите земи.

Щерната, върху която са изобразени, е изградена в края на XIII в. , откогато датират и самите рисунки. Подобни са открити в Несебър, в църквите „Св. София“ и „Св. Богородица „Перивлепта“ в Охрид (Северна Македония), както и в някои пещери и скални манастири в Северозападна България. Но най-много подобни изображения са установени в старите български столици Плиска и Велики Преслав – общо близо 190 рисунки.

В момента местата с рисунките в Русокастро се укрепват и консервират, за да бъдат максимално защитени за предстоящия зимен сезон.

Съставил: Венета Николова / по интервю на Стефка Бакърджиева, БНР-Бургас/

Снимки: РИМ-Бургас, БНР Бургас



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Свети цар Давид Български, фрагмент от стенописно изображение от „Свети Архангели“ в Рилския манастир, Димитър Зограф, 1845 г.

Църковен календар - 26 юни 2025 г.

На днешния ден, 26 юни, честваме паметта на свети Давид, цар Български и св. Давид Солунски Св. Давид бил  е най-големият от четиримата синове на комит Никола  и брат на цар Самуил и  велможа от югозападната част на Първото..

публикувано на 26.06.25 в 06:00
„Св.вмчк Прокопий Варненски“

Църковен календар - 25 юни 2025 г.

На днешния ден, 25 юни , честваме свети преподобномъченик Прокопий Варненски – покровителя на град Варна, света преподобномъченица Феврония и преподобни Дионисий Атонски. Преподобномъченик Прокопий е роден в околността на гр...

публикувано на 25.06.25 в 06:00

Църковен календар - 24 юни 2025 г.

На 24 юни празнуваме Рождение на св. Йоан Кръстител (Еньовден).   Св. Йоан Предтеча е най-почитаният от християните след Пресвета Богородица. Сам Спасителят говорел за пророка така: "Между родените от жени не се е явил по-голям от..

публикувано на 24.06.25 в 06:00