„Солидарност“ е думата, с която можем да асоциираме 2020 – година на здравна, социална и икономическа криза с глобален обхват и дълготрайни негативни последици. На фона на изключителния темп на разрастване на Covid-19, бяхме свидетели на огромна вълна от човешка съпричастност, грижа и мобилизация – това е един от големите изводи, които прави Българският дарителски форум (БДФ ) в годишния си анализ за обема и тенденциите в дарителството у нас. Проучването се прави за 14-та поредна година, като в последното му издание се отчита изключителен ръст от 19 % на направени финансови дарения от компании, фондации, физически лица и еднолични търговци за спрямо предходната 2019 г.Общата сума възлиза на 117 237 895 лева, уточнява Красимира Величкова, директор на БДФ. Здравната, социалната и образователната сфери остават приоритетни за частните дарители в България.
01.11.21 Красимира Величкова 1„Основният извод от анализа е, че хората в България през 2020 година са били изключително щедри и, разбира се, в солидарност с общите усилия за справяне с Covid кризата. Почти 30 % са нараснали даренията от частни лица в страната, като те са дарили близо 15 милиона лева“ – обяснява Величкова в интервю за БНР-Благоевград.
Припомняме, че българите бяха поставени на 45 място по щедрост за 2020 година в най-авторитетното проучване, което измерва щедростта в 114 държави – Световния дарителски индекс на КАФ 2020 (CAF World Giving Index). Това е и най-високата позиция, до която се е изкачвала страната ни от създаването на индекса през 2009г.
Българинът дарява по традиция най-много за социални каузи, но в отговор на кризата е нараснал делът на дарителите за здравеопазване – от 42 % до 56 %. Както и в предишни години с най-висока дарителска активност се открояват хората на възраст 30-50 г., икономически активни жители в големите градове.49 % от общата дарена сума за годината идва от компании – това са малко над 58 милиона лева. „През изминалата година даренията направени от компании, български и международни, изпреварват даренията от фондации,– пояснява Величкова и допълва: – Помним колко много бизнесът помогна в началото на кризата за първите неотложни медицински нужди на болниците, на хората на първа линия“.
Здравният и социалният сектор са най-подпомогнати чрез дарения през миналата година и измества традиционната кауза номер 1 на българското дарителство – образованието, показва още анализът.
Даренията от фондации за 2020 г. в България отбелязват лек спад с 3 % и възлизат на над 44 млн. лева. Тези средства са били насочени основно към справяне със социалните и икономически последици от кризата чрез подкрепа за различни уязвими групи -деца и възрастни с увреждания, самотно живеещи възрастни хора, семейства в крайна бедност и други.
От Българския дарителски форум отбелязват, че годината както в България, така и на глобално ниво, отбеляза безпрецедентен подем на солидарността. Самоорганизиране в неформални групи, стотици доброволчески активности, бърза реакция на бизнеса в отговор на спешни нужди, променени механизми за финансиране и нараснала близост на гражданския сектор с общностите, които подкрепя, са само част от тенденциите, белязали необичайната, трудна, но и щедра 2020-та.
„Зад цифрите в анализа на първо място виждам едно естествено отговорно поведение на българските дарители в кризата. Наблюдавахме засилване на дарителската активност в целия свят. Това е нещо много характерно- когато има криза, да има и вълна на съпричастност. Другото, което стои зад цифрите, е огромното доверие, което се оказа, че има в общността на дарителите към онези, които могат да свършат работа на терен. Към гражданските организации, например. Помните миналата година колко много граждански организации правиха инициативи в подкрепа на най-различни хора и каузи. Разнасяше се храна, доброволстваше се в болници, изобщо имаше най-различни инициативи и гражданските организации бяха онези, чрез които дарителката подкрепа стигна до реално нуждаещите се. И нещото, което няма как през цифрите да се покаже, е голямото ниво на доверие в кризата за това бързо и лесно помощта да стигне до хората“ – обобщава Красимира Величкова.
Съставил: Весела Кръстева / по интервю на Росинка Проданова за БНР-Благоевград/
Снимки: pixabay, БГНЕС
Няма задържани за снощните безредици пред Народния театър "Иван Вазов" в София при протест срещу постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович. Това обяви пред БНТ министърът на вътрешните работи Атанас Илков. Служебният..
На 8 ноември Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов тържествено отбеляза патронния си празник и навършването на 88 години от откриването си, съобщи БТА. В знак на признателност, пред паметника на дарителя Димитър Ценов венци и..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков посочи, че след възникването на напрежението са били..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..