Българите в Швейцария гласуват за президент и за Народно събрание в 12 избирателни секции, разпръснати из цялата страна. В Базел изборният ден протича нормално, научаваме от сънародничката ни Мария Цветкова. От дълги години тя живее в третия по големина швейцарски град, където работи на ръководна длъжност в голяма фармацевтична компания. Секцията, в която Мария днес е упражнила правото си на глас, се намира в хотел в централната част на Базел. Противно на очакванията й, гласуването не е с машини, а с бюлетини. „Бях се подготвила за машинно гласуване от едни клипчета, а се наложи да задрасквам хартиени бюлетини“, казва Мария.
Освен това повечето местни избиратели, подобно на нея, не са били уведомени, че за да бъдат допуснати до урните, е трябвало да попълнят предварителна декларация, а попълването й на място забавя донякъде процеса. „Не ни се наложи да чакаме дълго, но на тръгване след нас започна да се оформя малка опашка“ обяснява Мария. А на въпроса за какво гласува на настоящите избори Мария отговаря така:
„Правомощията на президента в страната ни са ограничени, така както е другаде по света, но от него се изисква да е честен и безкористен, да сплотява народа и да му вдъхва сигурност. И на трето място - да представлява адекватно страната ни на международни форуми и във външната политика. Всъщност президентът е лицето на България пред света. Той трябва да е представителен, да може да говори добре, да се изразява добре и да подкрепя промените, които се надяваме да започнат да се случват в България. Дали има такъв кандидат на настоящите избори? Това е сложен въпрос. Донякъде гласувах за президент с резерва, защото няма такъв кандидат, който аз изцяло да припознавам. Но има хора, които се доближават донякъде до тези критерии“ – каза в заключение Мария Цветкова.
Снимка: личен архив
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..