За седма година Младежка мрежа "Мегафон" и Националната мрежа за децата организират форума "VOICE IT, мнение от значение". Под надслов #ФИЛТЪР, тази година подрастващите ще търсят отговор на въпросите -къде, кога и защо ни трябва филтър. Фокусът ще е върху рисковете в онлайн средата и филтрите, които използваме, за да се пазим при общуването в мрежата. Втората важна тема акцентира на средствата, които ни помагат да пазим чиста околната среда.
Това събитие позволява на децата, които участват в младежка мрежа "Мегафон", да изразяват своето мнение и възгледи по определи обществени и социални теми, които те сами предварително избират, обясни за БНР- Видин Антоанета Баева от екипа на Национална мрежа за децата.
„Събитието е част от дейността на "Мегафон"- изключително важна младежка формация, която повече от 10 години привлича любопитни към обществените процеси млади хора и им помага да развият своя гражданска позиция. Съдейства им да разберат по-добре социалните и обществени процеси в страната, да формират мнение, да могат го аргументират и отстояват.“
За да имаме будно, активно и отговорно гражданско общество утре, трябва да възпитаме отговорни и любопитни млади хора днес. Национална мрежа за децата е обединение на над 135 граждански организации и съмишленици, като всички те са водени от една кауза - на децата в България да се осигурява най-добра грижа във всички направления на живота. Над 140 000 деца и повече от 76 000 семейства годишно се подпомагат от специалисти и експерти, отдадени на каузата. Сериозна е работата в посока промяна и на законодателството в България, като по този начин Националната мрежа за децата се явява коректив на действията на управляващите по политиките за децата, обяснява Антоанета Баева. Като всяка гражданска организация и Националната мрежа за децата разчита на дарителство, за да може да може да развива устойчиво своята дейност.
„Детското и младежко участие е изключително важно, защото по този начин се взима тяхното мнение по важни теми, които касаят техния живот и които ги интересуват. Тази гледна точка е много важна, за да може всички институции, свързани със законотворчеството относно децата и семействата, да вземат решения, които отразяват по най-добрия начин интересите на тези децата“ – смята тя.
Работата с младежи е дълъг процес, тя не се случва за ден или два казва Антоанета Баева. Всички млади хора, които се включват в младежка мрежа „Мегафон“ преминават през двугодишен курс, по време на който имат множество срещи с експерти, работа с ментори, учат се на социални умения как най-правилно да общуват, придобиват умения да анализират различни ситуации и информация, която получават.
Форумът "VOICE IT, мнение от значение" е крайният резултат от усилията през годината. Седмото му издание можете да проследите на 19 ноември 2021 г. от 14:00 часа на живо онлайн в каналите на Национална мрежа за децата в платформите Facebook, YouTube и Linkedin.
Съставил: Весела Кръстева /по интервю на Анжела Каменова, БНР-Видин/
Снимки: Национална мрежа за децата, архив
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) започват на 25 декември 1877 г. На 3 януари 1878 г...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните..