В края на месец октомври в рамките на най-стария фестивал за документално кино DOK Лайпциг беше световната премиера на българския документален филм "Колите, с които нахлухме в капитализма" на творческия тандем Георги Богданов и Борис Мисирков. Сега артистичният поглед върху социалистическите автомобили от миналото, техните собственици днес и мечтаното бъдеще за тях има свое тематично продължение с изложба-инсталация в Братислава.
"По следите на славното минало“ е една от трите основни фотографски експозиции в рамките на Месеца на фотографията тази година в словашката столица. Тя е разположена в четири големи зали на двореца „Пистори“, които двамата артисти са превърнали в четири отделни глави на един статичен филмов разказ. Изложбата представлява портрети на 15 собственици на ретро автомобили, които Богданов и Мисирков са „отвели“ на мечтаното от тях място.
И изложбата, и филмът двамата фотографи определят като вид изследване за това, какво е наследството, което носим от социализма и има ли носталгия в различните европейски държави по него. Затова и главните им герои са снимани в Норвегия, Русия, Чехия, Германия и България.
„Това не е исторически филм, това е съвременен филм който разглежда следите от миналото, защо и как тези следи остават, как се преосмислят и рециклират днес. Как човек, който държи да познава историята си, гради някакво бъдеще“ – казва Георги Богданов.
Експозицията "По следите на славното минало“ може да бъде разгледана до 30 ноември в двореца „Пистори“ в Братислава, а мечтата на двамата фотографи е да намерят подходящо голямо място, за да я покажат догодина и пред родна публика.
Съставил: Весела Кръстева
Снимки: Facebook /Agitprop
"Литературните маршрути" са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литература и история, с преплитане на малко известни факти за български писатели и поети. Идеята е по този начин да се даде нова гледна точка към живота в..
По традиция 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим, където делото на славянските първоучители получава благословението на папа Адриан. В..
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на ХХ век и постъпва в Софийската опера. Танцува и в трупата за модерен балет "Арабеск". През 1988 г...