Нова платформа представя художници, резбари и зографи, работили в църквите на София от 1878 до 1944 г. Тя е проект на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ – 2021 г. Платформата, наречена „Визуализирайки сакралното: регистър на академични художници, зографи и резбари, работили в църквите на София (1878-1944)”, е достъпна на този адрес.
Освен че ще представя систематизирана информация за творците, работили в църквите на София в периода от Освобождението до средата на ХХ век, тя ще съдържа и дигитална библиотека с материали, свързани с християнската култура в България от периода. Очаква се платформата да бъде двуезична, но към момента е достъпна само на български език.
Поредно събитие от празничната програма, посветена на вековния юбилей на Държавна опера – Стара Загора, е изложбата-конкурс "Рисувам опера и балет". С това състезание за деца първата извънстолична опера у нас насочва вниманието към своята най-млада..
На 10 юни в базилика Santa Croce именитият ни писател Георги Господинов ще изнесе публична лекция при откриването на международния литературен фестивал "Грегор фон Рецори", който ще се проведе от 10 до 13 юни в италианския град Флоренция. За това..
От 4 до 12 юли в чешкия град Карлови Вари ще се проведе 59-ото издание на международния кинофестивал. 9 от общо 11 заглавия в надпреварата за наградата "Кристален глобус” са световни премиери. Страната ни се представя там с два филма, в които е..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални..