Нова платформа представя художници, резбари и зографи, работили в църквите на София от 1878 до 1944 г. Тя е проект на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ – 2021 г. Платформата, наречена „Визуализирайки сакралното: регистър на академични художници, зографи и резбари, работили в църквите на София (1878-1944)”, е достъпна на този адрес.
Освен че ще представя систематизирана информация за творците, работили в църквите на София в периода от Освобождението до средата на ХХ век, тя ще съдържа и дигитална библиотека с материали, свързани с християнската култура в България от периода. Очаква се платформата да бъде двуезична, но към момента е достъпна само на български език.
Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" в Пловдив информира за нов етап в развитието на културното меценатство у нас. Става въпрос за началото на стратегическо партньорство с водеща компания за преработка на благородни и цветни метали, която се превръща..
Когато различните изкуства влизат в съприкосновение, пораждат неочаквани неща. И нищо не е окончателно – думите доукрасяват образа, а възприятията политат към нови тълкувания и светове. Подобен опит, завръщащ ни в неотдавна отлетяло време, разкрива..
Любими български и френски изпълнители се събират на една сцена в Пловдив, за да поднесат смесица от съвременни хитове, златни класики и незабравими мелодии. От днес до 22 юни Гребната база в Града под тепетата е домакин на фестивала "Франкофоли"..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални..