Оазисът на културата в родния радиоефир – програма „Христо Ботев“ на БНР, празнува своя 50-годишен юбилей през настоящата година. За да отбележат подобаващо половин век в ефира, колегите избраха да отличат 24-ма посланици на българската култура по света. Техният принос може да бъде в различни жанрове, затова номинирани могат да бъдат поети, писатели, актьори, драматурзи, художници, скулптори, композитори, инструменталисти и пр.. Важно условие обаче е тяхната слава да се носи и отвъд пределите на родината.
„Знаем, че културата е „меката сила“ на всяка една страна. Понякога чрез културните си постижения, една държава може да „извоюва“ повече, отколкото с помощта на оръжието – отбеляза пред Радио България колегата от програмата-юбиляр Нина Цанева. – Знаем доколко киното и музиката ни доближават до културата на всяка една страна. Апелът към слушателите на Българското национално радио и аудиторията на Радио България е до края на настоящата седмица да изпращат своите предложения за творци, които според тях могат да бъдат наречени български посланици на културата.“
Направете своите предложения за съвременници, оставили ярък отпечатък в българското културно пространство и ги изпратете на е-мейла на инициативата: kulturniposlanitsi@bnr.bg . Срокът за това е до 4 декември т.г.
„След това жури, съставено от колеги от програма „Христо Ботев“, представители на Министерството на културата и Държавната агенция за българите в чужбина, ще изберат 24-ма претенденти от всички предложения за българските посланици на културата за 2021 година – пояснява регламента Нина Цанева. – През цялата 2022 година програма „Христо Ботев“, чрез различни журналистически форми в предаванията си, ще представя всеки месец по двама от избраните.“
Ако пандемията позволи, кампанията „Българските посланици на културата“ ще може да разгърне пълния си потенциал чрез срещи с български творци, живеещи и работещи извън родината ни.
„В края на следващата година планираме заедно с отличените посланици на културата да организираме кръгла маса на тема „Власт, медии и култура“, в която да видим какво правим ние – медиите, за популяризирането на тези творци и какво прави държавата“ – разказва Цанева и допълва, че е планирано и провеждането на специален фестивал, който да събере в родината българските творци от страната и чужбина. Организацията му ще е дело на Българското национално радио, но всичко зависи от условията на епидемиологичната обстановка.
Снимки: БНР
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..