Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 30 години от смъртта на Димитър Казаков-Нерон

Снимка: galleryloran.com

Художниците са особена порода човешки същества. Много от тях живеят по свои собствени правила, тъй като свободолюбието не им позволява да попаднат в калъп и през целия си живот да вършат едно и също, по един и същи начин. Преди 30 години, през 1992 година, българското изобразително изкуство, губи един от своите изключителни таланти – художникът Димитър Казаков-Нерон (1933-1992). За да си осигури някакъв стабилен доход, през годините Казаков работи като плакатист, художник във военен завод и на други места, докато не избира съдбата на свободен творец в столицата. Редица от творбите, които създава, не биват допускани до изложби в рамките на социалистическа България, но онези, които успява да представи в чужбина, са високо оценени от тамошната публика. Успешни самостоятелни изложби, художникът подрежда в Гърция, Швейцария, Австрия, САЩ, Франция, Испания, Япония, Кувейт.

През 1981 година Димитър Казаков изоставя живописта, заради тежката алергия, която развива към маслените бои. Нито за миг обаче не помисля да се откаже от рисуването. Почти веднага ги замества с акрилни и акварелни бои. Овладява и тънкостите на скулптурата и дърворезбата. За своя 59-годишен живот, Димитър Казаков завещава на българското изкуство над 15 000 живописни платна, акварели, графики, рисунки, пластики, както и рисувана керамика, а картините му са сред най-ценените.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Karlovy Vary International Film Festival

България е копродуцент в две от филмовите заглавия на кинофестивала в Карлови Вари

От 4 до 12 юли в чешкия град Карлови Вари ще се проведе 59-ото издание на международния кинофестивал. 9 от общо 11 заглавия в надпреварата за наградата "Кристален глобус” са световни премиери. Страната ни се представя там с два филма, в които е..

публикувано на 08.06.25 в 08:05

Словенски режисьор ще постави "Физика на тъгата" в Народния театър в София

Едно от заглавията, които ще бъдат част от репертоара на Народния театър през 2026 година вече е известно. Това е постановката "Физика на тъгата” , която словенския режисьор Йерней Лоренци ще постави на театралната сцена. Това не е първата му работа..

публикувано на 07.06.25 в 08:05

Теодор Ушев с първа самостоятелна изложба във Виена

Тази вечер, 4 юни, от 18:00 часа местно време в Българския културен институт "Дом Витгенщайн" във Виена, ще бъде открита изложба "Знаеш ли, че...? Теории на конспирацията" на Теодор Ушев. Това е първата самостоятелна експозиция на работи на световно..

публикувано на 04.06.25 в 16:38