Вицепрезидентът Илияна Йотова и Иван Паслар, председател на населения с българи район Тараклия в Молдова, обсъдиха в президентството предстоящата административно-териториална реформа в Молдова и евентуалните последствия от нея. Независимо от уверенията на молдовските власти, че Тараклийският район ще запази своята цялост, българите там изразяват притеснение, че при новото райониране той ще загуби статута си на център на българщината. Вицепрезидентът пое ангажимент за единна позиция на българската държава, която да бъде отстоявана пред молдовските власти. Илияна Йотова даде пример с общите действия по отношение запазването на целостта на Болградския регион при осъществяването на административно-териториалната реформа в Украйна.
Йотова и Паслар разговаряха и за развитието на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“, който е единственото българско висше учебно заведение в чужбина. В момента в Тараклийския университет се обучават студенти по специалност „Бизнес мениджмънт“ на Русенския университет „Ангел Кънчев“ и се преговаря висшето училище да се преобразува във филиал русенското висше учебно заведение. Йотова заяви позицията си, че университетът има повече потенциал за развитие и образованието, което дава, трябва да е съобразено със спецификите на региона, за да могат завършилите да останат и да развиват Тараклия.
Председателят на район Тараклия постави пред вицепрезидента и проблема с липсата на учители от България и учебници на български език.
Беше обсъдена и идеята на Илияна Йотова за създаване на културен център в Тараклия с по-широка дейност. Йотова и Паслар разговаряха също и за засилването на бизнес контактите между България и населения с българи молдовски район. В края на срещата, Иван Паслар изказа благодарността си към вицепрезидента за неизменната подкрепа за сънародниците ни в Молдова.Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..