Изграждането на успешен бизнес с производството на полезни за здравето на хората стоки е предизвикателство в съвременния свят. От една страна конкуренцията на този все още нишов в някои от страните пазар е голяма. От друга обаче, интересът на клиентите към природните продукти и чистите храни става все по-осезаем. Сънародникът ни Атанас Кръчмаров вече познава всяка неравност, проба и грешка по този път, по който върви заедно със семейството си вече 21 години. Производството, в което влагат много и ежедневни грижи, се разполага удобно в сегмент от икономиката, превърнал се в запазена марка за България – добива на етерични масла и техните екстракти, с цел използването им в козметичната индустрия.
Страната ни е на едно от водещите места по добив на билки в Европа. Всяка година специализираните пунктове у нас събират и обработват между 15 000 и 17 000 тона лечебни растения, като по данни на Асоциацията на билкарите у нас, 80 % от добива им се изнася за пазари като Швейцария, Италия, Франция, Испания Полша, Чехия, САЩ и Азия. През 2020 година обаче се отчита спад в износа, който се свива до под 9000 тона. Българските билки съдържат по-голямо количество ценни вещества, което повишава и лековитите им качества, спрямо добитите на други места по света.
Вероятно вече се питате – какви са тайните на производствения процес на родните предприемачи, герои от тази история? Най-голямата е внедряването на специална система, която Атанас и семейството му внасят от Нидерландия.
„Технологията, по която работим, съществува от поне 30 години. Все още обаче не е така наложена в индустрията, тъй като е изключително скъпа като апаратура и технологични решения. Позволява ни да произвеждаме екстракти от растения, които със съществуващите до момента технологии, не могат да бъдат извлечени – обяснява Атанас Кръчмаров и допълва: – Преработката на растителните суровини се случва при много ниски температури, което позволява извличането на витамини и останалите полезни вещества. Използването на втечнени газове позволява растителният екстракт да остане чист от отровните органични разтворители, които се използват при други технологии за извличане.“
Всичко това дава самочувствие на предприемача, че влага в козметичните и хранителните си продукти напълно безвредни за човешкото здраве есенции.
От самото си създаване, семейната компания кандидатства за финансиране по различни европейски програми.
„С пари от програма САПАРД довършихме нашата дестилерия за извличане на етерични масла. Възползвахме се от тези програми и за внедряването в производството на внесената от Нидерландия технологична система, за закупуването техника и други земеделски практики“ – посочва Атанас Кръчмаров.
Проектът, по който работят в момента, включва 17 партньори от 11 държави, финансиран е по програма „Хоризонт 2020“ и е с изключителна стойност за бъдещето на козметичната индустрия.
„Неговата цел е създаването на иновативни съставки за козметиката, базирани на растителните суровини. Надяваме се да успеем да култивираме диворастящ здравец, люляк и др. Опитите и сертифицирането на новата съставка ще продължат 4 години, а след това ни предстои да предложим включването ѝ в козметични продукти в цяла Европа и света.“
Едва ли има предприемач или производител у нас, чийто бизнес да не е засегнат от значителния ръст на цените на енергоносителите. Атанас Кръчмаров и семейството му също не са изключение, като поне засега работата на неговия екип от 25 души не е застрашена. Наред с екстрактите, продължава производството и на хранителна добавка, която съдържа розово масло. Многобройните ѝ полезни свойства я правят препоръчителна при бъбречни и чернодробни проблеми, както и за подобряването на хормоналния баланс. Пазарът в САЩ и Китай реагира изключително добре на нейната поява и в момента продуктът е сред най-търсените в двете държави.
Снимки: Facebook/EcomaatBulgariaОт 2025 година в девет столични района ще бъде забранена употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с топло- и газопреносна мрежа, съобщи заместник кметът Надежда Бобчева при откриването на кръгла маса “Повече комфорт за по-чист..
Престъпенията в условията на домашно насилие от началото на годината са се увеличили с 54% спрямо м.г., отчетоха от Министерството на вътрешните работи в Международния ден за премахване на насилието над жените. По този повод от днес започва..
5768 граждани на трети страни са направили опит да влязат в страната през месец октомври т.г., което е намаление с 52,6% в сравнение със същия месец на 2023 г. (12 174 души). Задържаните за месеца мигранти са 841, от които 168 на вход, 200 на изход..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..