Пред журналисти в Пловдив президентът Румен Радев коментира, че правителството трябва да не допуска политиката и геополитиката да убиват българската икономика. Той подчерта, че са нужни неотложни, надеждни, устойчиви мерки и решения, а не само добри намерения. В Пловдив при посещението си в завода на металургичната компания за цветни метали „КЦМ 2000“, държавният глава обсъди с ръководството на предприятието необходимостта от навременни и работещи мерки за справяне с високите цени на енергийните ресурси и трудностите пред бизнеса на международните пазари.
След срещата президентът заяви, че енергоинтензивните предприятия, които са гръбнакът на българската индустрия, не могат да бъдат изоставени в условията на остра енергийна криза, за което са нужни навременни, адекватни мерки и предсказуемост в ценовата политика. Президентът подчерта, че и гражданите, и бизнесът следят действията на правителството за компенсаторни механизми и за поевтиняване на цените на тока и природния газ. Според Румен Радев трябва да бъдат направени нормативни изменения, които да гарантират по-добро функциониране не само на българската независима енергийна борса, а и за предсказуемост, реална ликвидност и реална конкуренция в страната, като цените не се формират само на базата на механизма „ден напред“. "Бизнесът се нуждае от ясни ангажименти, без законови промени това няма как да стане", допълни Румен Радев.
В отговор на въпрос за АЕЦ „Белене“ президентът бе категоричен, че България има бъдеще като ядрена държава, затова е необходимо възможно най-бързо да се вземе решение по темата. „Ние имаме и човешкия капитал – хората, които да гарантират ефективност и най-вече безопасност, и е престъпление да се откажем“, допълни Румен Радев. Той посочи, че заедно с други европейски държави България е постигнала успех с решението Европейската комисия да обяви ядрената енергия за чиста, но в същото време се налагат високи изисквания към инвестициите. „Зелената сделка е бъдещето, но трябва поне десетилетия напред инвестиции в базови мощности, а най-чистата такава е ядрената енергетика“, допълни Румен Радев.
1-ви април е обявен за Международен ден на птиците през 1906 г., по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Датата е символ на отговорността на човечеството за опазване на дивата природа и нейното съхранение. Днес – 119 години след..
Както миналата 2024 г., и през този сезон останалите свободни места в туристическия бранш ще бъдат заети от работници от трети страни. Според работодатели от Северното Черноморие в кухните на Албена работят цели турски екипи. Очакват се и кадри..
Морските вълни са изтласкали на брега мазута, който на 31 март сутринта е изпуснат от кораб в акваторията на Варна. Замърсяването е било локално между две буни и мазутът успешно е събран. Пред БНТ директорът на "Басейнова дирекция" за район Варна..
Днес се навършват 21 години от трагедията в река Лим на границата между Сърбия и Черна гора, при която загинаха 12 български деца. На 4 април..
В "България днес" на 4 април слушайте: 01:05 - Актуална информация от българските общности зад граница 07:15 - Прогноза за времето..
Вълна от недоволство заля България след жестока катастрофа на пътя Телиш - Радомирци (област Плевен), при която загина 12-годишната Сияна, която се..