Пред журналисти в Пловдив президентът Румен Радев коментира, че правителството трябва да не допуска политиката и геополитиката да убиват българската икономика. Той подчерта, че са нужни неотложни, надеждни, устойчиви мерки и решения, а не само добри намерения. В Пловдив при посещението си в завода на металургичната компания за цветни метали „КЦМ 2000“, държавният глава обсъди с ръководството на предприятието необходимостта от навременни и работещи мерки за справяне с високите цени на енергийните ресурси и трудностите пред бизнеса на международните пазари.
След срещата президентът заяви, че енергоинтензивните предприятия, които са гръбнакът на българската индустрия, не могат да бъдат изоставени в условията на остра енергийна криза, за което са нужни навременни, адекватни мерки и предсказуемост в ценовата политика. Президентът подчерта, че и гражданите, и бизнесът следят действията на правителството за компенсаторни механизми и за поевтиняване на цените на тока и природния газ. Според Румен Радев трябва да бъдат направени нормативни изменения, които да гарантират по-добро функциониране не само на българската независима енергийна борса, а и за предсказуемост, реална ликвидност и реална конкуренция в страната, като цените не се формират само на базата на механизма „ден напред“. "Бизнесът се нуждае от ясни ангажименти, без законови промени това няма как да стане", допълни Румен Радев.
В отговор на въпрос за АЕЦ „Белене“ президентът бе категоричен, че България има бъдеще като ядрена държава, затова е необходимо възможно най-бързо да се вземе решение по темата. „Ние имаме и човешкия капитал – хората, които да гарантират ефективност и най-вече безопасност, и е престъпление да се откажем“, допълни Румен Радев. Той посочи, че заедно с други европейски държави България е постигнала успех с решението Европейската комисия да обяви ядрената енергия за чиста, но в същото време се налагат високи изисквания към инвестициите. „Зелената сделка е бъдещето, но трябва поне десетилетия напред инвестиции в базови мощности, а най-чистата такава е ядрената енергетика“, допълни Румен Радев.
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения континент с българския военен изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Този път на борда му..
От днес до 9 ноември Военният клуб в София е домакин на форума Sofia Information Integrity Forum 2024. Събитието ще събере водещи световни експерти от различни области, за да обсъдят последните технологични постижения и стратегии в борбата с..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..