Ден след Националния празния празник на България – 3 март, в Националния военноисторически музей в София беше открита изложбата „Достойни за свобода“, посветена на хилядите българи, извоювали свободата на България в Руско-турската война (1877-1878). Експонатите в нея ни връщат в събитията отпреди 144 години и припомнят подвига на десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново и ролята на доброволческите чети, медицинската помощ и преводаческата дейност във войната.
Сред най-любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов, осветил Самарското знаме, а също сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев. Изложен е и символичният ключ на паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента, както и единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната. Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни 2022 година.
Припомняме, че за първи път от години насам вратите на Националния военноисторически музей останаха затворени на Националния празник на България – 3 март. Решението беше взето в знак на солидарност с Украйна и с напомняне, че в ситуация като днешната е от изключителна важност как осмисляме историята и се учим от уроците на миналото.
Снимки: НВИМСлед големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..