Всеки украински гражданин, който пожелае да му бъде предоставен временен статут за закрила ще има достъп до здравеопазване и други социални услуги. Това стана ясно на първия брифинг на сформираната към правителството Оперативна координационна група, която планира и организира действията на държавните институции за евакуация и настаняване пристигащите в България бежанци от Украйна. Ръководителят на групата Валери Рачев обяви, че моделът за предоставяне на временна закрила вече е променен и на ГКПП работят предварителни приемателни пунктове. Документът за закрила ще се получава директно на границата и ще дава много повече права, отколкото международния статут за бежанци. Очакванията са системата да заработи от понеделник 14 март. За всички, които вече са избягали от войната в Украйна и са потърсили закрила в България, заявленията ще могат да бъдат подавани в областните структури на МВР.
До този момент капацитетът на хотелите е 40 хиляди легла, събират се данни и за капацитета на държавните и общински бази. Рачев допълни, че вече има изпратени шестима консули на границите на Украйна с Молдова и Румъния, които ще дават предварителна информация за пристигащите към България. Създадена е и организация за транспорта. На разположение са 12 автобуса на Министерството на отбраната, работи се и с частни превозвачи, а местните власти ще организират вътрешното транспортиране.
По отношение на финансирането на организацията за прием на граждани от Украйна, вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова коментира, че се обсъжда подкрепа от ЕС за държавите, но за момента местните власти ще разчитат на настоящия си бюджет. По думите на Константинова, общините имат кризисни планове, които трябва да бъдат организирани и приведени в действие спрямо новия подход на държавата.
Инициативата на британското посолство в София “Посланик за един ден“ ще се проведе за осма поредна година, под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Конкурсът е създаден по повод Международния ден на..
"Във Франция започнах работа като учител, но ми беше скучно. Започнах да се оглеждам – къде бих могъл да замина като преподавател по история и география. Появи се място в България." И така през 2007 г. Венсан Дюпюи, наскоро завършил педагог,..
200 български ученици на възраст между 11 и 15 години ще могат да се включат и това лято в космическите лагери на НАСА в Турция. Това каза за БНР–Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Конкурсът за..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..