Викторината на Радио България сред многоезичната ни аудитория от целия свят показа недвусмислено, че чужденците са добре запознати с пролетните традиции на българите и най-вече с персонажа на баба Марта.
На въпроса „Коя е Баба Марта – добра фея, вещица, митичен фолклорен персонаж, гадателка или приказен герой“, над 75% от онлайн потребителите на Радио България отговориха правилно, а именно, че:
Баба Марта е фолклорен персонаж, свързан с най-колоритната и популярна българска традиция.
На Баба Марта и първия ден на месец март българите посвещават поредица от цветни обичаи, посветени на идващата пролет, за които неведнъж сме ви разказвали в нашата фолклорна рубрика.
Празникът е символ на новото начало и носи пожелания за здраве и плодородие. На този ден, от незапомнени времена, българите закичват себе си, децата си, дори домашните животни с мартеници (усукани бяла и червена нишка).
В миналото през целия месец март предците ни извършвали обреди за гонене на змии и гущери, както и гадания, свързани с някои прелетни птици.
Традицията да си подаряваме мартеници се е запазила и до днес. Тя носи радост, вяра и надежда на малки и големи.Подготовката за празника започва още от средата на месец февруари, когато българските градове грейват със сергии, отрупани от мартеници с какви ли не фигурки и послания.
Според поверието Баба Марта е люта и капризна старица. Тя е представена или като сестрата или като жената на Голям и Малък Сечко (така са наричали месеците януари и февруари) и е винаги недоволна от тях. Причините са няколко, но най-честата е защото са й изпили виното.
Коя е Баба Марта? Вижте още в материала „Женският” месец март във фолклора и съвремието“ от колекцията на Радио България.
Някога хората били убедени, че с промените на настроението си, Баба Марта оказва влияние на времето. Когато тя е весела и засмяна е слънчево и топло, но ядоса ли се, небето се покрива с гъсти облаци и задухват студени ветрове. До ден днешен българите са убедени, че Март е месец на жената, защото притежава нейния капризен и непостоянен нрав. А вие съгласни ли сте с това?
Пишете ни на редакционния е-мейл – radiobulgaria@bnr.bg, и не пропускайте да се включите във викторината ни. Следващият въпрос ще се появи съвсем скоро на страниците на Радио България.
Съставил: Венета Николова
Снимки: архив, БГНЕС
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..