Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес Дядо Еньо си облича ямурлука и тръгва за сняг

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Празнично с децата от лятната школа към Националния етнографски музей /НЕМ/

Снимка: БГНЕС (архив)

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния Иво Илиев от София. Иво е едно от любознателните деца, които посещават лятна школа за ученици от 7 до 12 години към Националния етнографски музей /НЕМ/. Начинаещият етнограф ни казва, че Еньовден е много стар празник, който съществува по българските земи:

"Сутринта слънцето се къпе в реките и изворите, а хората след това влизат в тази вода, защото смятат, че тя е лековита. Представям си как слънцето слиза долу и влиза във водата, а след това излиза и се изтръсква, а като се изтръска, се появява и росата на Еньовден, която също се смята, че е лековита. Тогава и билките са най-лековити, смята се, че това е най-лековитият ден в годината. Също и звездите слизат от небето и дават повече сила на билките. Тогава хората излизат и берат билки" – разказва ни осемгодишният Иво.


"След като се изкъпят в слънчевата вода, хората се въргалят в росната трева, защото смятат, че и тя е лековита като водата" – допълва деветгодишната Емануела от 6-то Основно училище "Граф Николай Игнатиев" в София.

Емануела и Антонина

"А в навечерието, понеже има роса по нивите, вещиците взимат своите престилки и ги влачат след себе си по земята. След това отиват при своята нива и там изстискват водата (от престилките). Така те отнемат плодородието от нивите на хората. Затова хората са правили много ритуали за плодородие, каквато е и "молитвата за дъжд"."

За първокласничката Антонина от 18-то училище в София, Еньовден е един от най-специалните дни в годината. Все пак денят е в началото и на най-дългата ваканция за учениците – лятната:

"На Еньовден се чувствам радостна, понеже толкова много неща се случват. Слънцето свети много силно, защото иска да бъде най-ярко на този ден."

Мария Боянова (вдясно)

Разказът на децата за Еньовден продължава и Мария Боянова – уредник и музеен педагог в Националния етнографски музей /НЕМ/:

"Опитваме да научим децата по какъв начин традицията тръгва от древността и след това се променя във времето и как достига до нас под формата, в която днес я познаваме. Но така или иначе, Еньовден е един много древен празник, свързан със слънчевия култ, с почитта към слънцето. И понеже той е в периода на лятното слънцестоене, това е денят, в който слънцето най-продължително свети на небето, затова хората са казвали, че от този ден слънцето тръгва към зимата. Това е далечното начало на зимата и са казвали още, че на този ден Дядо Еньо си облича ямурлука и тръгва за сняг. Росата на този ден също се е смятала за лековита, затова хората са се търкаляли в ливадите за здраве" – обяснява Мария Боянова и продължава разказа си за вярванията, свързани с този юнски ден:

"В нощта срещу Еньовден билкари, вещици и жените, стопанки от всеки дом, са отивали да берат билки, защото се е вярвало, че небето тогава се отваря, а звездите слизат на земята, което пък придава магическите сили на билките. Еньовският венец се вие от най-възрастната жена в къщата. Ритуалът изисква през него да се провират децата, момите и младите невести. Венецът включва различни билки, но най-вече еньовче. След празника венецът се запазва през цялата година, закачва се над вратата и там се изсушава. През годината се къса от него, за да се лекуват всички болести. Особено родилките, в рамките на 40 дни след раждането, за да могат по-бързо да преодолеят изпитанието, през което са преминали."

Днес празник имат хората, които носят имената Енчо, Яна, Яни, Янко, Еница, Яница.

Вижте още:


Снимки: БГНЕС (архив)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пазарът като културен феномен вчера, днес и утре

Едно от най-любопитните и колоритните места на всяко населено място е неговият пазар. Без значение дали е ежедневен или се случва в специален ден от седмицата, дали има специфика на продукцията, която предлага или не, пазарът е културен феномен, който..

публикувано на 07.10.24 в 10:30

Празник на занаятите на Самоводската чаршия във Велико Търново

Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..

публикувано на 22.09.24 в 10:35
Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..

публикувано на 21.09.24 в 06:15