Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме Успението на Свети Методий

Снимка: архив

На 6 април се почита Успението на Св. Методий равноапостол славянобългарски. Той е по-големият брат на Константин Философ – Св. Кирил. Замонашил се след отказ от кариерата на военен управител на славянска област край Солун. В манастира Полихрон създава първата славянска азбука –глаголицата. Придружава своя брат във всичките му дипломатически и духовни мисии, включително и във Великоморавия.

След като папа Адриан II благославя славянските преводи на богослужебните книги и след смъртта в Рим на Св. Кирил, Методий продължава просветителското дело сред славяните. Ръкоположен е от Ватикана за архиепископ на Моравия.

Въпреки гоненията на германските имперски и църковни власти, Св. Методий развива широка преводаческа и покръстителска дейност. Неговите ученици, прогонени от Великоморавия, спасяват и развиват новата писменост в България.  

През 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа, защото делото им е мост между Изтока и Запада, те допринасят за културното израстване на Стария континент и образоват поколения европейци.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25