Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След Палмовата неделя католиците и арменците очакват Великден

Снимка: архив

Един от най-красивите християнски празници - Цветница, отбелязват днес католиците и арменците в България. Службите в храмовете на двете изповедания на този ден се наричат ​​още Палмова неделя. Те слагат началото на Светата седмица, в чийто край - на 17 април, католиците и арменците ще прославят Възкресението Христово.

След службата в храма „Сурп Кеворк“ в Стария Пловдив арменската общност проведе благотворителен базар и празнична програма за набиране на средства за ремонт на Арменския културен дом в града, предаде БНР. От римокатолическата енория „Свети Йосиф“ в София съобщиха, че приходите от дискоса ще бъдат предадени на монсеньор Георги Йовчев за нуждите на диоцеза, а даренията от върбовите клонки ще бъдат предназначени за нуждаещите се от енорията.

На арменската Цветница имен ден празнуват всички, които носят имената Овсан, Овсанна, Дзахиг, както и тези, кръстени на цвете - Хасмиг и Варт. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гробницата на тракийския цар Севт III в могилата Голямата Косматка

Преди 20 години археологът Георги Китов открива гроба на цар Севт III

През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..

публикувано на 12.11.24 в 12:00

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10