Над 60 занаятчии от цялата страна ще се включат във фестивала на Чипровския килим в старопланинското градче Чипровци от 29 април до 1 май, съобщи кметът Пламен Петков. Сред тях има и майстори от западната ни съседка Сърбия. Освен традиционните работилници за чипровски килими, с интерес се очакват кросът и велосипедното състезание за децата, както и фолклорният концерт със заря, които ще сложат край на тазгодишното издание на фестивала.
Тъкането на килими на памучна основа или изцяло от вълна, е традиция за региона още от XVII век. Суровината за красивите изделия, станали част от световното материално наследство на ЮНЕСКО, майсторите набавяли от големите стада овце, отглеждани в района. Повече за историята на килимарството в този край на България ще научите от публикацията Фестивал разказва красивата история на чипровския килим от архива на радио България.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: chiprovtsi.bg
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След..