Над 60 занаятчии от цялата страна ще се включат във фестивала на Чипровския килим в старопланинското градче Чипровци от 29 април до 1 май, съобщи кметът Пламен Петков. Сред тях има и майстори от западната ни съседка Сърбия. Освен традиционните работилници за чипровски килими, с интерес се очакват кросът и велосипедното състезание за децата, както и фолклорният концерт със заря, които ще сложат край на тазгодишното издание на фестивала.
Тъкането на килими на памучна основа или изцяло от вълна, е традиция за региона още от XVII век. Суровината за красивите изделия, станали част от световното материално наследство на ЮНЕСКО, майсторите набавяли от големите стада овце, отглеждани в района. Повече за историята на килимарството в този край на България ще научите от публикацията Фестивал разказва красивата история на чипровския килим от архива на радио България.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: chiprovtsi.bg
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..
Атанасовден, наричан още и "сред зима" в народния ни календар, е празник, в който православната църква и фолклорните ни традиции отдават почит на свети Атанасий Велики – александрийски архиепископ и борец срещу арианството (църковна ерес, отричаща..
В българската народна традиция Цветница и Лазаровден са свързани празници, от Лазаровден момичетата се подготвят за ритуала кумичене, който се изпълнява..
През месеците април и май посетителите на Историческия музей в град Стрелча имат възможността да се запознаят с традициите около великденския..