На 7 май от 11,00 ч. в подбалканското село Петрич (община Златица) ще се проведе за първи път Празник на накита. Той е свързан с честване на 146-годишнината от обявяване на Априлското въстание в с. Петрич и посещението на английската аристократка лейди Емили Странгфорд през 1877 г. в селото. Там тя изгражда и оборудва болници и подкрепя национално-освободителните борби на българите.
В тази връзка в Петрич се организира и възстановка на събитията от Априлското въстание, възпоменателна заря проверка и множество други съпътстващи събития. Предвижда се участие на артисти, групи и индивидуални изпълнители не само от региона и страната, но и от Западните покрайнини в Сърбия, а също и на бесарабски българи. Голямата гордост за село Петрич е уникалният медальон на лейди Емили Странгфорд, подарен на знаменития ни писател Иван Вазов, който възпява дарителката през 1876 г. в стихотворението си „За нашата благодетелка“.
Днес старинното бижу е част от експозицията на музея в селото, след като през 2021 г. то е дарено от наследницата на Евгения Марс – Мария Елмазова и тъкмо то е повод да се организира първият по рода си Празник на накита там. С него местните хора поставят акцент върху българското изкуство, занаяти и фолклор.
В събитието ще участват творци и занаятчии, създаващи ръчно накити, които ще разположат своите арт работилници и ателиета в обособена арт зона в центъра на село Петрич. За празничното настроение ще се грижат и популярни изпълнители на автентичен и осъвременен фолклор.
Снимки: bgbezgranici.com
За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "..
Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..
Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..