През 1903 г. след погроми е потушено Илинденско-Преображенското въстание. Но Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) продължава да се развива и след въстанието е подкрепяна от населението. За да отслабят българската ВМОРО, турските власти отварят Македония за въоръжената пропаганда на сръбски и гръцки чети. Чрез пари, но най-вече с терор, те искат да накарат българите да се откажат от своите училища и църкви и да се обявят за сърби и елини.
Оцелялата документална фотография на жертвите историята дължи на жандармерийския офицер – италианския капитан Лучи. Той заснема разсъблечените тела на ножовци и по-късно снимката е препечатана в цяла Европа. Общо в сражението загиват 67 българи. Четите на ВМОРО успяват да се измъкнат от обкръжението.
На 17 март възпоменаваме паметта на преподобни Алексий. Алексий бил единствен син на Евфимиан и Аглаида – живели през ІV век в Рим - благочестиви, знатни и богати християни, които се отличавали с изключително милосърдие. Нямали деца, но..
На 16 март Православната църква чества паметта на светите мъченици Савин и Папа (Папий). Свети мъченик Савин бил старейшина на египетския град Хермопол. По време на гоненията срещу християните при император Диоклециан (284–305 г.), свети..
На 15 март Православната църква възпоменава свети Григорий Палама и свети мъченик Агапий. Св. Григорий Палама, архиепископ Солунски , е роден през 1296 година в Мала Aзия. По време на турското нашествие семейството му избягало в..
На 7 април Православната църква отбелязва паметта на преподобни Георги Митилински (има и друг св. Георги Митилински, който се чества на 16 май)...
На 8 април Светата ни Църква чества паметта на светите апостоли Иродион (Родион), Агав, Асинкрит, Руф, Флегонт и Ерма, които са сред 70-те апостоли,..