На 15 март Православната църква възпоменава свети Григорий Палама и свети мъченик Агапий.
Св. Григорий Палама, архиепископ Солунски, е роден през 1296 година в Мала Aзия.
По време на турското нашествие семейството му избягало в Константинопол и било приютено от император Андроник II Палеолог (1282-1328). Бащата на светителя станал високопоставен сановник в двореца, но починал скоро и с възпитанието и образованието на осиротелия Григорий се заел сам император Андроник.
Вместо да постъпи на служба в двореца, когато навършил двадесет години Григорий заминал през 1316 г. за Света Гора и там приел монашески постриг под ръководството на преподобния Никодим Ватопедски. След смъртта на духовника си св. Григорий се заселил в обителта Глосия, където се научил на молитвеното умно дело на исихазма.
През 1326 г. св. Григорий бил ръкоположен в Солун в свещенически сан, а през 1347 г. бил възведен в сан архиепископ Солунски.
Ръководил Църквата тринадесет години, до 1359 година.
Св. Григорий обосновал богословски исихазма – особена молитвена практика, "умна молитва, умно делание", използвана най-вече от монасите. Чрез "умната молитва", в която участват в еднаква степен душата и тялото, човек може да види Бога, да го възприеме чрез Неговите енергии (Божествената светлина), т.е. да се обожи по благодат.
Свети мъченик Агапий, заедно със своите сподвижници светите мъченици Публий, Тимолай, Ромил, двама Александровци и двама Дионисиевци пострадали при император Диоклетиан (284-305) в град Кесария, в Палестина. Всички, освен Агапий, били съвсем млади и не били още кръстени. По време на един от езическите празници християните, които отказали да принесат жертва на идолите, били публично измъчвани и екзекутирани. Като видели страданията им и непоколебимата им вяра, младежите повярвали в Христа и сами отишли при мъчителите и казали, че са християни. Към тях се присъединил и знатният кесарийски гражданин Агапий, което още повече затвърдило вярата на младежите. Накрая всички приели мъченическа смърт.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни Лозен, и допълва, че многократно е виждал чудесата, които Свети Георги прави и днес. Мощите на..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток..
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик..
"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни..
На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия , преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска. Свети..