Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родина зад граница: Съвременни български следи в Италия

„България е жива и в Италия“ – твърди в новия епизод на подкаста „Родина зад граница“ Мариола Георгиева, директор на българското училище „АзБуки“ в Рим и Колиферо в Италия. Училището е част от Културната асоциация „Асен и Илия Пейкови“. 

Освен да въвежда българчетата по света в дебрите на родния език, история, култура и традиции, Мариола е основател и на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза“. Идеята му е на 11 май, когато православната ни църква почита светите братя Кирил и Методий, всеки българин от всяко кътче на земята да се облече с бродирана риза, блуза, дреха, вратовръзка, на които има българска шевица. 


За уроците по родолюбие, за интереса на италианците към България и българите, за проблемите на българското образование зад граница и за завръщането у дома – чуйте в новия епизод на подкаста "Родина зад граница"

Поанти от разговора с Мариола Георгиева:

  • За да се усвои добре, българският език трябва да е част от живота на всяко българче по света от най-ранна възраст;
  • Мисията на българските училища в чужбина е да съхраняват българското, но и да провокират завръщането в родината;
  • Благодарение на инициативата ни „Моята българска бродирана риза“, българската шевица може да се види в много офиси и училища;
  • Много българи в Италия не знаят, че България се е преобразила и става все по-красива и уредена;
  • Младите италианци се интересуват от България и я посещават все по-често;
  • Италианците са отворен народ и приемат чуждите култури – наши ученици изнасят; уроци по българска география и традиции в италиански училища;
  • България е жива в Италия. 
По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25