Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родина зад граница: Съвременни български следи в Италия

„България е жива и в Италия“ – твърди в новия епизод на подкаста „Родина зад граница“ Мариола Георгиева, директор на българското училище „АзБуки“ в Рим и Колиферо в Италия. Училището е част от Културната асоциация „Асен и Илия Пейкови“. 

Освен да въвежда българчетата по света в дебрите на родния език, история, култура и традиции, Мариола е основател и на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза“. Идеята му е на 11 май, когато православната ни църква почита светите братя Кирил и Методий, всеки българин от всяко кътче на земята да се облече с бродирана риза, блуза, дреха, вратовръзка, на които има българска шевица. 


За уроците по родолюбие, за интереса на италианците към България и българите, за проблемите на българското образование зад граница и за завръщането у дома – чуйте в новия епизод на подкаста "Родина зад граница"

Поанти от разговора с Мариола Георгиева:

  • За да се усвои добре, българският език трябва да е част от живота на всяко българче по света от най-ранна възраст;
  • Мисията на българските училища в чужбина е да съхраняват българското, но и да провокират завръщането в родината;
  • Благодарение на инициативата ни „Моята българска бродирана риза“, българската шевица може да се види в много офиси и училища;
  • Много българи в Италия не знаят, че България се е преобразила и става все по-красива и уредена;
  • Младите италианци се интересуват от България и я посещават все по-често;
  • Италианците са отворен народ и приемат чуждите култури – наши ученици изнасят; уроци по българска география и традиции в италиански училища;
  • България е жива в Италия. 
По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отец Цоло Кривачков: Църквата, освен духовна грижа, има и своята социална дейност

За основаването на нова българска църковна община в даден град в чужбина минават години, докато се установи енорията в свой храм с редовни богослужения и свещеник, който да служи там. Началото е мисионерство, но постепенно свещениците успяват да..

публикувано на 20.03.25 в 14:40

До края на март е удължен срокът за номиниране на "Българка на годината-2024"

Изпълнителната агенция за българите в чужбина удължи до 31 март 2025г. срока за подаване на номинации за престижната награда "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2024"!  Номинациите са начин българите зад граница да засвидетелстват..

публикувано на 19.03.25 в 13:55
Танцова група от Бордо, Франция

Тече записването за първия фестивал на български фолклорни състави от чужбина

Започна записването за участие в първия Фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025. Това съобщават от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) в своята страница във Фейсбук. Фестивалът ще..

публикувано на 19.03.25 в 12:31