Да се завърнеш там, откъдето всичко е започнало. Именно това ще направи един от най-известните и международно признати български автори Георги Господинов с последния си роман "Времеубежище". На 7 септември Нюйоркската публична библиотека ще открие новия си литературен сезон с премиера на американското издание на романа "Времеубежище" и дискусия с автора. Модератор на срещата е проф. Валентина Измирлиева, дългогодишен професор в Колумбийския университет и медиевист.
През 2017 г. българският писател спечели стипендия – едногодишен престой в престижния "Кулман център" на Нюйоркската библиотека, събиращ изследователи и писатели от цял свят. Самата библиотека и дейсността, която извършва екипът я нареждат сред най-важните културни институции в САЩ. Именно там Господинов започна работата си по "Времеубежище", който е публикуван в България през 2020 година. През следващата година книгата излиза в превод на италиански, немски, френски, полски и датски езици, а тази пролет беше издадена и в САЩ от издателство Liveright в превод на Анжела Родел.
В своята реценция "Ню Йорк таймс" определи книгата като докосваща и интелигентна и подчерта майсторското умение на българина да пише хитроумно, като приковава вниманието ни върху насилието, което миналото упражнява върху настоящето ни. Британският вестник "Гардиън" избра българския роман за книга на деня.
В същото време стана ясно, че Георги Господинов е избраният тази година гост писател на института "Хариман" към един от най-престижните университети в света – Колумбийския университет, където ще изнесе семинар в рамките на един месец. Следващата възможност за лична среща с най-превеждания български писател, която почитателите му ще имат е на 2 октомври на Бруклинския литературен фестивал. Тази година Георги Господинов ще вземе участие в дискусия, посветена на паметта и времето – две от най-важните теми в творчеството му.
Съставила: Весела КръстеваИстория като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..