Музеят на науката и индустрията в Чикаго е един от най-големите подобни в света, с над 35 000 експоната. Тази година се навършват 8 десетилетия от началото на една красива традиция там – украсяването на коледни елхи, като с всяка година броят им се увеличава. През 2020 дръвчетата са 40, на следващата година – 53, а в момента – 57. Украсата е създадена от представители на различни етнически общности в Града на ветровете, като за трета поредна година има и българска елха.
Още през 2020 година сънародничката ни Анна-Мария Бунев получава разрешение от музея да украси една от елхите там по български. Това се случва след 5 години чакане. "Тази година екипът ни се справи много по-бързо и елхата вече е украсена, показвайки богатото българско фолклорно и културно наследство", споделя Анна-Мария.
Иначе първото българско участие на предколеден празник в музея е на ансамбъл "Хоро" през 2012 година, когато показват за първи път пред местна публика красотата на българските народни танци и национални носии.
Изложбата с 57-те красиви елхи, може да бъде разгледана от всички жители и гости на Чикаго до 8 януари догодина.
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..