Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На прага на големия финал в Катар, българска кампания пита “Правилно ли е това, FIFA?”

Снимка: Фондация GLAS

Часове ни делят от големия финал на 22-то Световно първенство по футбол в Катар. Най-популярният спортен форум след Олимпиадата вече записа името си в историята, като най-скъпото организирано някога първенство, първото с домакин арабска държава, за първи път форумът се проведе през зимата и е първият, в който арабски отбор (на Мароко) достигна до полуфиналните двубои. Наред с всичко това, първенството в Катар беше белязано и от редица скандали - финансови злоупотреби, лоша организация във фен зоните, сигнали за подкуп, ограничения и нарушения на човешките права, които притъпиха футболната еуфория, каквато познавахме досега. Въпросът - “Каква е цената и струва ли си да я платим?“ - подтикна една българска фондация да организира кампания под мотото “Правилно ли е това, FIFA?”.

Чрез инициативата си фондация GLAS и креативна агенция proof насочват вниманието към въпроси, свързани със защитата на правата на хората, работната експлоатация на мигранти, участвали в построяването на инфраструктурата за Мондиал 2022 и отношението на Международната футболна организация към случващото се. „Кампанията не е насочена само към ЛГБТ общността, а общо към човешките права. Това, което стои зад това Световно първенство са хиляди човешки животи и нашата цел е да провокираме публична реакция за правата, които се потъпкват“, каза пред БНР Симеон Василев от фондация GLAS. Той припомни, че подготовката и организацията на първенството е взела 6500 жертви – мигранти, участвали в строителството на стадионите, които са загубили живота си поради лошите условия на труд. Дни преди началото на състезанието бяха забранени и всички знамена с цветовете на дъгата по стадионите, ясен за мнозина знак за нарушаване на свободата на словото и изразяването, подкрепено от FIFA. Стигна се дотам, че ситуацията засегна и самите участници на Мондиала с решението на организацията да накаже с директен жълт картон капитаните на отборите на Англия, Уелс, Белгия, Нидерландия, Швейцария, Германия и Дания, ако си позволят да излязат на терена с ленти “One love” в подкрепа на хората с различна сексуална ориентация. В отговор отборът на Германия направи първата си официална снимка на терен преди мача си с Япония, като всеки играч запуши устата си с ръка в израз на несъгласие.

Световното първенство ще приключи, но проблемите няма да изчезнат. Трябва да държим Катар и FIFA отговорни”, категоричен е Симеон Василев. Кампанията “Правилно ли е това, FIFA?” призовава хората да разпространят “правилните публикации” в Instagram и Facebook, които да споделят със света, като отбележат @FIFA“. И за да достигне до повече хора, основният език, на който се осъществява инициативата, е английски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. д-р Спас Ташев: Всяка "македонска идентичност" включва и българите

Проектодокладът за напредъка на Северна Македония по пътя на европейската ѝ интеграция е гореща балканска тема в последните седмици, след като докладчикът Томас Вайц включи в документа понятия като "македонска идентичност" и "македонски език" –..

публикувано на 04.07.25 в 15:40

С 54 гласа "за" и третият вот на недоверие не успя

И третият вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите депутати от ГЕРБ-СДС, "БСП – Обединена левица", ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 народни представите..

публикувано на 04.07.25 в 14:09

Външното министерство срещна дипломатите в София с репресирания Люпчо Георгиевски от Битоля

Външният министър Георг Георгиев се срещна с посланици и дипломати от държавите членки в ЕС, САЩ, Канада, Обединеното кралство и Швейцария в България. Дипломатите бяха подробно запознати със засилващите се тенденции на институционална..

публикувано на 04.07.25 в 13:43