Законодателни промени и липсата не редовно правителство нанесоха удар върху желаещите българи от Северна Македония да следват в български университети, пише БГНЕС.
За последното десетилетие от 2010 до 2019 г., до преди пандемията от Covid е отчитано нарастване на постъпилите на обучение от 500 през 2010 г. до 1000 през 2019 г. Следва спад и той се дължи не толкова на пандемията, колкото на законови промени и липсата на действащ орган, който да разреши създадените казуси. Консултативният съвет, който е трябвало да решава проблемите, не е работил от март 2022 г., поради липсата на редовно правителство, се казва в обобщението.
След 2019 г. българската държава променя изискванията за документите, с които се кандидатства, по постановления на Министерския съвет с номера 103 и 228. Това оказва отрицателно влияние върху бъдещите кандидат-студенти, като проблемът е, че повечето от желаещите не разполагат с такива документи.
Всички тези проблеми са решими, ако започне работа Консултативният съвет за българско гражданство, се казва в анализа.
От Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина съобщиха във Фейсбук, че през 2025 година ще се проведе Четвърта среща на ръководителите на фолклорни състави на българите зад граница. Срещата е насрочена за 7, 8 и 9 ноември в България...
По дългогодишна традиция общността на православните цариградски българи честваха на 25 декември Рождество Христово. В църквата "Свети Йоан Рилски" в Българската екзархия в квартал Шишли свещеникът на българските църкви в Турция архимандрит Харалампий..
Българският образователен център "Нов живот" в Чикаго отпразнува Рождество Христово – най-светлия и радостен празник, очакван и от децата, и от възрастните, съобщиха от институцията. "Гости на празника и тази година бяха представители на..