Законодателни промени и липсата не редовно правителство нанесоха удар върху желаещите българи от Северна Македония да следват в български университети, пише БГНЕС.
За последното десетилетие от 2010 до 2019 г., до преди пандемията от Covid е отчитано нарастване на постъпилите на обучение от 500 през 2010 г. до 1000 през 2019 г. Следва спад и той се дължи не толкова на пандемията, колкото на законови промени и липсата на действащ орган, който да разреши създадените казуси. Консултативният съвет, който е трябвало да решава проблемите, не е работил от март 2022 г., поради липсата на редовно правителство, се казва в обобщението.
След 2019 г. българската държава променя изискванията за документите, с които се кандидатства, по постановления на Министерския съвет с номера 103 и 228. Това оказва отрицателно влияние върху бъдещите кандидат-студенти, като проблемът е, че повечето от желаещите не разполагат с такива документи.
Всички тези проблеми са решими, ако започне работа Консултативният съвет за българско гражданство, се казва в анализа.
На 94-годишна възраст си отиде един от големите холивудски режисьори и продуценти – Тед Кочев (Уилям Теодор Кочев). С името му се свързват знакови филми като "Обучението на Дуди Кравиц”, който му донася "Златна мечка” в Берлин и номинация за..
Българското училище “Иван Станчов” в Лондон ще отбележи 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с концерт в църквата “Св. Петър” в британската столица. В него по..
Семинар за преподаватели от български неделни училища зад граница се организира от 12 до 14 април в Ларнака, Кипър. Педагозите ще дискутират по темата „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за деца и ученици от предучилищна група..
За осми път се организира информационна кампания на висшите училища в България, насочена към младежи от българските общности зад граница. Организатор е..