Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учители в чужбина обсъждат съвременни методи за работа с деца билингви

Радио България на БНР е медиен партньор на инициативата

Снимка: БНУ "Родна стряха" - Кипър

Семинар за преподаватели от български неделни училища зад граница се организира от 12 до 14 април в Ларнака, Кипър. Педагозите ще дискутират по темата „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за деца и ученици от предучилищна група до втори клас. Мотивация и работа с родители“. Организатор е училище „Родна стряха“ в Кипър, член на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).

Сред въпросите, които ще бъдат разгледани на форума, са съхранението и развитието на майчиния език у подрастващите с български корени, проблемите и решенията при проговаряне на децата, правилният избор на детска книга, като път към по-непринуденото усвояване на езика, изграждане на система от мотивация за изучаване на български език. 

Работа в клас в неделното училище в Кипър

Предвидени са и практически занимания с деца и родители по четене, рисуване, писане на текстове и др. Ще бъде представена и книга с текстове за драматизация, които са от голяма помощ при обучението по български език в предучилищните групи, чийто автор е основателката на училище „Родна стряха“ Калинка Панчева. Пред колегите си преподаватели тя ще засегне и практическите насоки за използване на авторови и чужди текстове в обучението на най-малките. 

Ученици от училище Родна стряха

Семинарът е част от обучителните прояви, насочени към български учители зад граница, които АБУЧ подкрепя и организира с помощта на образователни институции у нас. В лекционната част на форума в Кипър ще се включат проф. д.п.н. Румяна Танкова от Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, доц. д-р Мирена Пацева от Катедрата по български език като чужд на Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Адриана Любенова от Философско-историческия факултет Пловдивския университет и други.


Тези обучения помагат на педагозите да обменят опит и да изградят методически умения, които да направят учебното съдържание на български език по-атрактивно и по-достъпно за децата, растящи в многоезична среда, сподели пред Радио България Калинка Панчева.

Форумът в Кипър се подкрепя от Министерството на образованието и науката на България, Асоциацията на българските училища в чужбина, а Радио България на БНР е медиен партньор. 

Снимки: БНУ "Родна стряха" - Кипър, Колаж, АБУЧ

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Среща-разговор в Копенхаген с Любов Миронова за промяна на образователната система

Среща-разговор с Любов Миронова - един от съвременните визионери за промяна в образователната система и за изграждане на устойчивост и хармония с децата, се организира в Копенхаген на 3 май, събота, от 15 ч. в сградата на Посолството на България ...

публикувано на 14.04.25 в 13:49

Болградската гимназия “Георги Стойков Раковски” се подготвя за патронния си празник

Болградската гимназия "Георги Стойков Раковски" в Украйна ще отбележи на 14 април рождения ден на своя патрон, съобщи директорът на учебното заведение Снежана Скорич. По думите й, всяка година честването на бележития възрожденец преминава в дух на..

публикувано на 13.04.25 в 17:10

Биенале на българския хумор събира сънародниците ни в Хамбург

Осемнайсетото издание на Биеналето на българския хумор ще бъде открито днес в Хамург. Организатор на събитието е Културното дружество "Клуб на българските жени и семейства в Хамбург". " Българино е оцелел, защото се е смел ", " Защо да се..

публикувано на 13.04.25 в 10:16