Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите предпочитат да пътуват, но да живеят в родината си

36% от хората по света биха емигрирали веднага, ако имат такава възможност. Това са предимно млади хора до 34 годишна възраст, в затруднено икономическо състояние и ограничени възможности за свободно пътуване. Резултатите са направени след международно проучване на общественото мнение, проведено от Асоциация "Галъп интернешънъл" в 57 държави от целия свят през август-октомври 2022 г.. 

Любопитен е фактът, че икономическият просперитет на конкретната държава, а не личното благосъстояние, оказва по-голямо влияние върху желанието за емиграция на запитаните. 62% от анкетираните в държави с по-ниски доходи (тези, които са класифицирани от Световната банка като печелещи по-малко от 1085 щатски долара на глава от населението годишно или по-малко) имат желание за емиграция. В стабилните икономически страни процентът е само 32. Страните, в които желанието да се мигрира е най-голямо, са Сиера Леоне (84%), Гана (81%) и Нигерия (71%). Най-слабо е то в Индия (4%), Виетнам (8%), Япония (14%). Резултатите показват, че силната „културна идентичност е най-мощният фактор“ да останеш в родината си, коментира социологът Кънчо Стойчев.


Къде сме ние?

Едва една четвърт от анкетираните българи заявяват категорично желание за емиграция. 67 на сто отговарят, че предпочитат да останат в родината, а 8% не могат да преценят. Този резултат ни нарежда по-близо до държави като Испания (27% желаещи да емигрират), Нидерландия (29%), Швеция (23%) и Австрия (23%). За сравнение, желанието за миграция сред нашите съседи е значително по-голямо – в Гърция е процентът е 40, в Румъния – 38%, а в Северна Македония – 42%.

Тези резултати затвърждават промяната през последните години на миграционните нагласи в България, а именно – желание за мобилност, пътуване в чужбина с цел образование, развитие, квалификация, а не толкова миграция като съдбовно решение за живота. Животът в чужбина продължава да бъде привлекателен за българина, но когато е обвързан с конкретни времеви граници.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Председателката на Народното събрание Наталия киселова и президентът Румен Радев

Наталия Киселова очаква КС да сложи край на спора за референдума за еврото

Конституционният съд (КС) ще допусне частично искането на президента. Това каза председателят на парламента Наталия Киселова пред БНТ. КС е длъжен да образува дело. Спорът ще е дали искането на държавния глава е допустимо в цялост или частично,..

публикувано на 25.05.25 в 11:39

Срокът за Националната научна програма за полярни изследвания е удължен до края на 2027 г.

С решение на Министерския съвет срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания "От полюс до полюс 2022-2025 г." е удължен до края на 2027 г., съобщи БТА. Според правителствената пресслужба едно от основните направления на..

публикувано на 25.05.25 в 10:10

Градушки съсипаха реколтата в села от Нова Загора и в Ямболско

Частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец обяви кметът на община Нова Загора Галя Захариева. Буря, придружена с градушка, е имало на 24 май вечерта, съобщава сайтът на община Нова Загора. Няма пострадали след бурята,..

публикувано на 25.05.25 в 09:44