36% от хората по света биха емигрирали веднага, ако имат такава възможност. Това са предимно млади хора до 34 годишна възраст, в затруднено икономическо състояние и ограничени възможности за свободно пътуване. Резултатите са направени след международно проучване на общественото мнение, проведено от Асоциация "Галъп интернешънъл" в 57 държави от целия свят през август-октомври 2022 г..
Любопитен е фактът, че икономическият просперитет на конкретната държава, а не личното благосъстояние, оказва по-голямо влияние върху желанието за емиграция на запитаните. 62% от анкетираните в държави с по-ниски доходи (тези, които са класифицирани от Световната банка като печелещи по-малко от 1085 щатски долара на глава от населението годишно или по-малко) имат желание за емиграция. В стабилните икономически страни процентът е само 32. Страните, в които желанието да се мигрира е най-голямо, са Сиера Леоне (84%), Гана (81%) и Нигерия (71%). Най-слабо е то в Индия (4%), Виетнам (8%), Япония (14%). Резултатите показват, че силната „културна идентичност е най-мощният фактор“ да останеш в родината си, коментира социологът Кънчо Стойчев.
Къде сме ние?
Едва една четвърт от анкетираните българи заявяват категорично желание за емиграция. 67 на сто отговарят, че предпочитат да останат в родината, а 8% не могат да преценят. Този резултат ни нарежда по-близо до държави като Испания (27% желаещи да емигрират), Нидерландия (29%), Швеция (23%) и Австрия (23%). За сравнение, желанието за миграция сред нашите съседи е значително по-голямо – в Гърция е процентът е 40, в Румъния – 38%, а в Северна Македония – 42%.
Тези резултати затвърждават промяната през последните години на миграционните нагласи в България, а именно – желание за мобилност, пътуване в чужбина с цел образование, развитие, квалификация, а не толкова миграция като съдбовно решение за живота. Животът в чужбина продължава да бъде привлекателен за българина, но когато е обвързан с конкретни времеви граници.
Вече две десетилетия българските медии в чужбина се събират на годишна среща, организирана от Българската телеграфна агенция. Събитието е известно като Световна среща на българските медии и тази година неговото 20-о издание ще се открие на 24 май в..
Независимият кмет на Букурещ е новият президент на Румъния Никушор Дан спечели втория тур на президентските избори в Румъния. При избирателна активност от 64,7 на сто на 18 май той получи 53,6% от гласовете. Неговият опонент..
Приморско е новата морска столица на спорта и културата, обявиха от Общината. Днес в черноморското градче ще бъде даден официален старт на Европейската купа по ветроходство в олимпийските класове ILCA 6 и 7. Надпреварата, в която ще участват 50..
Вече две десетилетия българските медии в чужбина се събират на годишна среща, организирана от Българската телеграфна агенция. Събитието е известно като..
В брой 52 на "Часът на Радио България" отправяме взор към празнуването на 24 май от българите по света и в него можете да чуете :..
В "България днес" на 23 май слушайте: 02:20 - Новини 09:32 - Прогноза за времето 15:37 - Започва 20-ата Световна среща на българските медии –..