36% от хората по света биха емигрирали веднага, ако имат такава възможност. Това са предимно млади хора до 34 годишна възраст, в затруднено икономическо състояние и ограничени възможности за свободно пътуване. Резултатите са направени след международно проучване на общественото мнение, проведено от Асоциация "Галъп интернешънъл" в 57 държави от целия свят през август-октомври 2022 г..
Любопитен е фактът, че икономическият просперитет на конкретната държава, а не личното благосъстояние, оказва по-голямо влияние върху желанието за емиграция на запитаните. 62% от анкетираните в държави с по-ниски доходи (тези, които са класифицирани от Световната банка като печелещи по-малко от 1085 щатски долара на глава от населението годишно или по-малко) имат желание за емиграция. В стабилните икономически страни процентът е само 32. Страните, в които желанието да се мигрира е най-голямо, са Сиера Леоне (84%), Гана (81%) и Нигерия (71%). Най-слабо е то в Индия (4%), Виетнам (8%), Япония (14%). Резултатите показват, че силната „културна идентичност е най-мощният фактор“ да останеш в родината си, коментира социологът Кънчо Стойчев.
Къде сме ние?
Едва една четвърт от анкетираните българи заявяват категорично желание за емиграция. 67 на сто отговарят, че предпочитат да останат в родината, а 8% не могат да преценят. Този резултат ни нарежда по-близо до държави като Испания (27% желаещи да емигрират), Нидерландия (29%), Швеция (23%) и Австрия (23%). За сравнение, желанието за миграция сред нашите съседи е значително по-голямо – в Гърция е процентът е 40, в Румъния – 38%, а в Северна Македония – 42%.
Тези резултати затвърждават промяната през последните години на миграционните нагласи в България, а именно – желание за мобилност, пътуване в чужбина с цел образование, развитие, квалификация, а не толкова миграция като съдбовно решение за живота. Животът в чужбина продължава да бъде привлекателен за българина, но когато е обвързан с конкретни времеви граници.
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от днес до 14 април в Арена 8888 София. Публикта ще види между 700 и 800 машини, от които над 65..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време забави пътуването и се очаква корабът да акостира на пристанището към 16:00 часа днес, вместо в 10:00,..
В петък , 11 април, облачността отново ще се увеличава, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат минус..
Патриарх Даниил отслужи Света литургия в катедралата "Св. Александър Невски" по случай празника Вход Господен в Йерусалим. Днешният ден отбелязва..
Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак" в молдовския град Тараклия официално стана поделение на Русенския университет "Ангел Кънчев",..
Предаване на Радио България за българите по света В "България днес" на 14 Април слушайте: 0 2 :..