Композитор, диригент, самороден талант, уникално явление в българската култура, Дико Илиев е автор на десетки хора, ръченици, но също на валсове, маршове и други произведения за духов оркестър. От десетилетия с неговото "Дунавско хоро" българите започват всяка своя Нова година.
Любовта на Дико Илиев към музиката се дължи на северняшкия музикален фолклор, който присъствал в изобилие в детството му. Нямало народно веселие в родния му край, без на него да засвири духовата музика. Самият Дико по-късно се обучава в школата към Военния духов оркестър на град Орхание (дн. Ботевград, Западна България), а само на 14-годишна възраст тръгва по пътищата на войната, като част от духовия оркестър на 16-и Ловчански полк, влизащ в състава на Първа българска армия.
През 1917 година, по време на Първата световна война, в окопите, Дико пише и първото си хоро –“Искърското”. Именно него ще чуем днес в края на предаването ни. Записът, който ви предлгаме е от фонда на БНР, а изпълнението – на Духовия оркестър на Висшето военно-транспортно училище "Тодор Каблешков", гр. София. Диригент е Дико Илиев.
Повече за живота и творчеството на Дико Илиев разказва публикацията от архива на Радио България: "Спомен за Дико Илиев"
Редактор: Красимир Мартинов
Любителите на сладките изкушения свързват град Русе с шоколадово-ореховото вълшебство, наречено торта "Гараш". На 13 септември в крайдунавския град ще се състои специалният празник, посветен на десерта, а вече е ясно и как ще изглежда логото на това..
Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва..
Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..