Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново учебно помагало по български език специално за деца бежанци и мигранти у нас

4
Снимка: Фондация „Рийчаут”

В българското общество има една група деца, на която почти не се обръща внимание. Те често остават невидими, а в последните 10 години броят им непрестанно се увеличава. Това са децата бежанци, които са напуснали своя дом, родина, училище и приятели и са дошли в България, за да потърсят спасение и сигурност. Към тях можем да прибавим и децата мигранти, чиито родители са решили да живеят временно или за постоянно тук. Пред всички тях стои предизвикателството да научат български, за да могат да се справят в училище, да се развиват, да създават приятелства и да се интегрират успешно.

Проблемът, с който се сблъскват не само те, но и много учители, които приемат в класовете си деца бежанци и мигранти, е как се учи език без учебник и обучителни материали. Това мотивира Фондация “Рийчаут” (Reachout Foundation), да създаде пакет от образователни материали, използвайки опита си в работата с тези деца.

"Помагалото "АБВ първи стъпки" е създадено специално за децата бежанци и мигранти, за да им помага да изучават български в началния етап, когато тръгнат на училище или започнат езиков курс, тъй като до този момент повечето помагала за бежанци и мигранти са предназначени за възрастни – обяснява Кристина Гологанова, управител на фонда. – Досега в България нямаше създадена единна система, и всеки учител преценяваше как да обучава учениците си. Ние създадохме това помагало, за да задоволи нуждата от такова за учениците, които посещават образователната програма на "Рийчаут", и след като получихме подкрепа от наши партньори, успяхме да създадем продукт, който може да се ползва от широк кръг преподаватели, учители в училище, в езикови школи, курсове, които се организират от неправителствени организации, доброволци, и всеки, който иска по някакъв начин да допринесе за подпомагането на децата бежанци.“


Пакетът включва помагало и учебна тетрадка. В тях са представени 10 теми, специално подбрани и илюстрирани за деца, чрез които се учат думи, граматика и интересни факти за България. Сред тях са "Моят дом", "Моето семейство", "Моето училище", "В града", "Професии" и други от света на децата.

По време на заниманията на децата ще помагат Елена, Самир и Раиса, а също така малкият кит, вдъхновен от илюстрацията на първия български учебник – "Рибния буквар" на Петър Берон, който насочва вниманието им към особеностите на езика, които трябва да запомнят.


Помагалото ще е широко достъпно, а електронният му вариант ще е абсолютно безплатен:

"С подкрепата на Върховния комисариат за бежанците на ООН успяхме да отпечатаме 200 бройки. Тиражът е малък, защото първоначално беше предвидено да е само онлайн. Вторият тираж ще е по-голям – уточнява Кристина Гологанова. – Но основно ще го разпространяваме онлайн, за да бъде достъпно за всички – училища, учители и самите деца, защото доста деца от други държави учат в различни градове на България."

Помагалото "АБВ първи стъпки" ще бъде достъпно след около месец, след регистрация на сайта на организацията.

Снимки: Фондация “Рийчаут”

По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

България днес - 31 март 2025 г.

В 90-ия ден от годината говорим за трансформацията на родната индустрията и как евтината работна ръка вече не е фактор за привличане на чужди инвестиции в България. За българските граждани, които изповядват исляма в..

публикувано на 31.03.25 в 19:00

Не на шега – мрачно и дъждовно време на 1 април

Във вторник , 01 април, ще преобладава облачно време, на места в равнините ще има и мъгла. С временни прекъсвания на много места ще продължи да вали дъжд – най-слабо по поречието на Дунава и в Североизточна България. Минималните температури ще..

публикувано на 31.03.25 в 18:10

40% от българите биха дарили органите си след смъртта си

Донорството на органи се одобрява от 62% от българите, 18% не го одобряват, а 20% не могат да преценят. Това показват оповестени днес данни от национално представително проучване на агенция "Тренд" за Изпълнителна агенция "Медицински надзор" сред..

публикувано на 31.03.25 в 17:15