Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на традициите в Националния политехнически музей в София

Снимка: Facebook /Национален политехнически музей

Весела работилничка за мартенички и текстилен печат организира в съботния ден (25.02) Националният политехнически музей в София (на ул. „Опълченска” 66). Там, от 11 до 13 часа, всеки може да си измайстори не само мартеничка по свой вкус, но и да влезе в ролята на „майстор-басмаджия“. Басмаджийството е стар занаят и представлява художествено печатане върху текстил, посредством специално изработени дървени щампи. Благодарение на басмаджиите облеклото на старите българи е било така пъстроцветно. 

От 17:30 ч. пък ще започне концертът-спектакъл „Кукери, маски и роли“, организиран в самото навечерие на Сирни Заговезни. В концерта участва Фолклорна група „Житената питка“ при Софийската гимназия за хлебни и сладкарски технологии (СГХСТ), с художествен ръководител и солист Георгия Райкова. Популярни и обичани песни от известни мюзикъли и игрални филми ще представят изпълнителите от Сдружение „Евтерпани“ с музикален педагог Аня Краваева, а учениците от  СГХСТ ще почерпят гостите със собствена продукция, с което ще допринесат още за празничнатба атмосфера.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Хоро при извора" във Велинград – когато традицията извира от сърцето на Родопите

За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "..

публикувано на 12.07.25 в 09:20

Вампирите по нашите земи не са от вчера. Кой е българският?

Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..

публикувано на 28.06.25 в 08:05

За обредната храна в традиционната ни култура

Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..

публикувано на 14.06.25 в 13:15