Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С конски надбягвания отбелязваме Тодоровден

Снимка: БГНЕС

Православните християни днес отбелязват Тодоровден, известен още като Конски Великден. Според традицията конете се захранват, а след това се правят конски надбягвания, наречени кушии. Замесва се също Тодоров хляб, върху който се поставя стилизирана свещена фигура на подкова и на конска глава.

В иконографията и в народния календар Св. Теодор Тирон е представен като конник змееборец, което показва неговата победа над езичеството. “Това е свързано с прабългарския етнически елемент при създаването на единната българска народност. Прабългарите са били конен, войнствен народ, и оттам идва връзката на празника Тодоровден с почитането на коня – символ на небесното начало и на слънцето, който се приема за космически посредник между долния и горния свят”, казва Илия Вълев от Института за етнология и фолклористика към БАН.

В София празникът ще бъде почетен с тържествен ритуал и конни състезания в кв. “Бенковски”, а президентът Румен Радев ще бъде гост на празника в пловдивското село Царацово.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Перник е готов за най-шумния и колоритен зимен фестивал в Европа – "Сурва"

Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..

публикувано на 23.01.25 в 12:15

На Сурва в Еловдол

В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..

публикувано на 21.01.25 в 10:30
Христо Стойчев

Влизаме в ателието за дърворезба на Самоводската чаршия

Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..

публикувано на 18.01.25 в 09:25